VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce Zlínska vyhledávají přátele za hranicemi Česka

ZLÍNSKO - Seznamování se s novými lidmi a kulturami láká obyvatele měst a obcí Zlínska k partnerství s přeshraničními obcemi. Častá jsou setkání seniorů, vzájemně hostují také kulturní soubory. Motivem pro seznámení je pro obě strany i studium cizích jazyků.

24.7.2007
SDÍLEJ:

21.budova ve Zlíně Foto: DENÍK/archiv

Blízko k sobě mají tradičně obce na moravsko­slovenském pomezí. Pravidelně se setkávají například senioři z Rokytnice s vrstevníky ze slovenské Horné Súče. „Už spolupracujeme tři roky. Vloni jsme u nich byli dva dny a učili se šít figurky. Oni se k nám podívali letos na konci zimy. Naposledy jsme se viděli před třemi týdny na kopci Peňažná, kde se setkalo devět lidí od nás a devět ze Súče,“ zmínila předsedkyně rokytnického klubu seniorů Jaroslava Ščučínská. Návštěvu této slovenské vsi plánují i seniorky ze Šanova. „Doufáme, že se setkáme a budeme se společně učit paličkování,“ zmínila předsedkyně klubu seniorů Šanov Božena Filáková.

Dobrá dopravní dostupnost byla důvodem, proč si Luhačovice vybraly za partnery lázeňská města Piešťany a Ustroň. „Výhodou je, že jsou obě blízko. Do slovenských Piešťan je to pětašedesát, do polské Ustroně asi sto čtyřicet kilometrů. Proto se můžeme vídat poměrně často,“ poukázal místostarosta Luhačovic Roman Lebloch.

Radnice pravidelně pořádá pro děti ze spřátelených měst sportovní setkání, vzájemně hostují i kulturní soubory. Nedávno také Luhačovicemi projížděli cyklisté z Ustroni, kteří po pozdravu pokračovali v cestě do maďarského spřáteleného města.

Až v severoamerickém státě Texas má partnera obec Hvozdná. „Je to asi třítisícové město East Bernard, kde žije mnoho potomků Čechů. Kontakty jsme navázali proto, že se chceme více dozvědět o životě přistěhovalců,“ řekl člen rady obce František Voráč. Obec plánuje výměnné pobyty dětí, které jim zaručí učení se cizímu jazyku. „Už asi šest mladých od nás pracovalo v tamních rodinách jako au-pair a pojedou tam ještě další,“ dodal zastupitel s tím, že v září se přijede podívat asi čtyřicítka Texasanů do Hvozdné.

Občas se na dané radnici či obecním úřadě přihlásí turista s tím, že je ze spřáteleného města. To potvrdil například místostarosta Luhačovic anebo mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. „Ano, stává se to. Není to sice denně, ale zejména občané z belgického Izegemu nás přijdou pozdravit,“ podotkla mluvčí. Zlín udržuje kontakty také se slovenským Trenčínem, francouzským Romans anebo italským Sesto San Giovanni.

24.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení