Hlavní sponzor světoznámého filmového festivalu pro děti a mládež se nyní s městem pře. Odvolává se na nejasnost novely loterijního zákona z června 2010.

Synot Zlínu dluží konkrétně za provozování takzvaných interaktivních videoloterijních terminálů (IVT).

„Poplatky za IVT mohou města vybírat od června roku 2010. Společnost Synot je jediná z provozovatelů IVT ve Zlíně, která poplatky doposud neuhradila. A ty šplhají k několika milionům korun,“ sdělil v úterý na tiskové konferenci náměstek primátora Ondřej Běták (TOP 09/STAN).

Jednoduše řečeno tak loterijní společnost zaplatila pouze za některá svá zařízení. A nevidí jediný pádný důvod uhradit poplatky za zbývající.

„Předmět poplatku je nejasný a společnost byla v právní nejistotě kvůli poplatkové povinnosti. Proto také městu Zlín všechna svá provozovaná zařízení řádně ohlásila a požádala jej o vystavení platebního výměru, který by předmět poplatku určil,“ podotkla mluvčí Synotu Magda Pekařová s tím, že radnice k vydání platebního výměru přistoupila až v prosinci roku 2011.

Momentálně tak stejně jako v případě jiných měst, která tímto způsobem postupovala, probíhá odvolací řízení.

„Synot využil svého práva a nyní je na soudu, aby sporná jiná technická herní zařízení namísto zákonodárců definoval. Platební výměr tak v tuto chvíli z důvodu odvolání nemá právní moc. Jakmile obdržíme platné soudní rozhodnutí, místní poplatky na základě platebního výměru uhradíme,“ ubezpečila Pekařová.

Dodala také, že se v žádném případě nejedná o ojedinělý postup.

„Stejně postupujeme i v případech ostatních měst a obcí, které jsme o platební výměr žádali. S městem Zlín jsme vždy otevřeně jednali a spolupracovali a o všech krocích jsme jeho vedení řádně informovali,“ dodala.

Soulad novely zákona s ústavním pořádkem zpochybňuje podle mluvčího radnice Dvořáka část loterijních společností už od počátku jejího přijetí. Upozorňuje ovšem, že takové jednání může být protizákonné.

„Rozhodnutí o nezaplacení poplatku v zákonem stanoveném termínu odporuje zákonu. A je rizikem pro příslušného poplatníka,“ poznamenal Dvořák.

Přesto ujistil, že společnost Synot spolupracovala s městem od začátku poplatkové povinnosti na vyjasnění předmětu poplatku. „Neskrývala však nikdy své výhrady k místním poplatkům z jiných technických herních zařízení povolovaných ministerstvem financí,“ dodal Dvořák.

Zda a kolik tedy Synot Zlínu zaplatí, rozhodne Zlínský kraj nebo v případě dalšího odvolání soud. Velmi pravděpodobné však je, že město v budoucnu o stěžejního sponzora sportovních a kulturních akcí v podstatě přijde.

Městská rada totiž aktuálně navrhla zastupitelům schválit vyhlášku týkající se regulace hracích přístrojů na území města. Ta by měla omezit provoz herních zařízení na některých místech ve Zlíně, především v centru.

„Projekty, které jsme finančně podporovali doposud, budeme podporovat i nadále. Ale kvůli novým zákonům a vyhláškám v menším množství,“ dodala Pekařová.

Zlínští radní však vůči loteriím zdaleka nebyli tak striktní jako v sousedních Otrokovicích. Tam chtějí do tří let vymýtit z města veškeré automaty, videoterminály či rulety.