VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmatení cyklisté. Je to chodník, stezka, či oboje?

Otrokovice - Cyklisté v Otrokovicích by se měli mít na pozoru. V úseku, kde se nachází prodejna Enapo až po železářství na třídě T. Bati, je totiž za jízdu na kole čeká pokuta. I když si to někteří z nich nemyslí, protože se domnívají, že jde o volně navazující cyklostezku směrem z Baťova.

2.8.2016
SDÍLEJ:

PROBLÉMOVÝ ÚSEK. Na cyklostezce a chodnících chybí správné značení. Město se již problémem zabývá. Foto: Deník/Jana Zavadilová

Při jízdě na kole v Otrokovicích hrozí pokuty v místech, kde podle cyklistů chybí odpovídající značení.

Ta je přerušená nejen přechodem pro chodce, ale současně i přejezdem pro cyklisty, a to v místě křižovatky s ulicí Moravní. Lidé se tak projetím této části chtějí vyhnout frekventované tř. T. Bati, po které by právě měli v tomto úseku jezdit.

„Jezdím tady s dcerou, mám strach ji pustit na silnici, kde jezdí náklaďáky, nenapadlo mě, že to je chodník. Budeme tuto trasu volit dál, akorát k cyklo-stezce budeme kola vést," slíbila mladá maminka z Otrokovic. Zatím měla štěstí, hlídka strážníků ji zde nekontrolovala. Další otrokovická žena však tolik štěstí již neměla.

„Maminka tudy jezdívá, ale stalo se jí poprvé, že ji zastavili strážníci a za jízdu na tomto úseku dostala pokutu. Nejsem zastáncem jízdy na kole po chodnících, lidé by ale měli vědět, že jde o úsek, kde mají kolo vést a ne na něm jet," myslí si syn pokutované ženy Roman H. I podle něj k pochybení cyklistů přispívá také fakt, že mezi chodníkem a cyklostezkou je s přechodem pro chodce na Moravní ulici vodorovné značení přejezdu pro cyklisty. „Celá stezka od Šterkoviště po kruhový objezd u ČOV, kde se napojuje na páteřní cyklostezku ZlínNapajedlaKvasice, je konfliktní," míní Roman H.

Část je podle něj chodník, část jen cyklostezka a část kombinovaná stezka pro chodce a cyklisty. „Pak aby se v tom člověk vyznal, po čem zrovna jede či jde," zlobí se Roman H. Řešení by bylo podle něj přitom jednoduché. „Stačilo by, kdyby úsek ohraničovalo upozornění, aby zde lidé svá kola vedli. Ten chodník tam vás navádí přímo na přejezd pro cyklisty a navazující cyklo- stezku," popsal situaci Roman H.

Na druhou stranu přiznává, že lidé na tomto úseku chodníku vycházejí z přilehlých obchodů a vozidla zde vyjíždějí z autoumývárny. Situace s cyklisty provozovatele trápila, proto se obrátili na příslušné dotčené orgány, aby jim pomohly.

„Spolupracujeme s městem Otrokovice, které tuto situaci řeší," přiznala majitelka zmíněné autoumývárny Jarmila Valoušková.

„Město se tím zabývá, v brzké době dojde k úpravě značení," seznámila za otrokovickou radnici mluvčí Romana Stehlíková.

A jaké je řešení vzniklé situace? „Když už jde o úsek, kde mám sesednout z kola, tak ať mi to někdo řekne," naznačil Roman H. možnost umístění dopravních značek, které by cyklistům nařídily, aby z kol sesedli a svá kola vedli.

„Mělo by to být jasné a pak je na místě ty, kteří dopravní značení nebudou respektovat, je za to pokutovat," myslí si Roman H. Problém je podle něj i ten, že cyklostezka je sice ukončena dopravní značkou, následuje však přejezd pro cyklisty, který ale nenavazuje na nic.

„Tam je to špatně," poukazuje na problém syn pokutované seniorky.

Podle velitele otrokovických strážníků Tomáše Gromuse ale obecně platí zákaz jízdy po chodníku a v místě, kde je, nemá smysl upozorňovat dopravním značením cyklisty, že po něm nemají jezdit. Na druhou stranu uznal, že vodorovné značení na přechodu pro chodce na ulici Moravní není správné, přejezd pro cyklisty by zde neměl být.

ZNAČENÍ NENÍ SPRÁVNÉ

„Už jsme dávali podnět na odbor dopravy, že to vodorovné dopravní značení není správné a že by tam nemělo být vůbec, protože cyklista přejede a nemá kam jet. Osobně jako cyklista se napojím na silnici," uvedl velitel otrokovické městské policie Tomáš Gromus.

Jeho rada tak zní, aby cyklisté na určeném místě z kola sesedli. Zároveň doplnil, že opačný problém musí řešit na úseku Erbenovy ulice, kde na stezce určené jen pro cyklisty chodí chodci, kteří tam nemají co dělat.

„Bývají i problémy na smíšených stezkách pro chodce a cyklisty, kdy občas se vzájemně netolerují," doplnil Tomáš Gromus. Po chodníku inkriminovaným úsekem projel i senior Jiří Beneš.

„Ano, vím, že bych tudy neměl jezdit, ale bojím se projíždět po tak rušné silnici, která tu je," přiznal se. „Já raději příště z toho kola na tom chodníku sesednu a projdu ho, abych nemusel platit pokutu," slíbil muž.

Autor: Jana Zavadilová

2.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení