VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změny jsou krok do neznáma

Zlín – Aktuální náhlé změny na zlínské radnici vyvolaly spoustu otázek. Ačkoli se podobné zemětřesení očekávalo již někdy po volbách, došlo k němu až nyní. Ve čtvrtek vedení z minuty na minutu propustilo šéfy několika odborů. A v pátek se ukázalo, že to ještě nebylo vše.

26.3.2011 12
SDÍLEJ:

Magistrát města Zlína.Foto: Klára Filáková

Škatulata na magistrátu ve Zlíně pokračují dál. Opozice se bojí rozvrácení systému

Podle informací deníku dojde po prvním dubnu také k restrukturalizaci útvaru hlavního architekta. „Nově vznikne oddělení urbanismu a architektury, v jehož čele bude dosavadní hlavní architektka Dagmar Nová. Oddělení převezme všechny kompetence původního útvaru, až na územní plánování, které z nich bylo vyňato,“ potvrdil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. Kromě toho však připustil, že vznikne ještě jedno nové oddělení. „Bude to řízené oddělení městský architekt, na jehož obsazení bude vypsáno výběrové řízení. Teprve podle kandidátů se uvidí, jaké pravomoci na něj přejdou,“ dodal.

Ačkoli se nám v pátek podařilo Dagmar Novou kontaktovat, odmítla se k celé věci vyjádřit. Zdroj blízký radnici ale na dotaz Deníku rozhodnutí radních zpochybnil s tím, že nechápe, proč ruší něco, co dlouhá léta fungovalo. „Nejspíš si tam chtějí dosadit svého člověka,“ soudí zdroj.

Také opoziční strany zatím vnímají změny na radnici rozporuplně. Připouštějí, že některé změny jsou oprávněné, ale zároveň neskrývají své obavy. „Nevím, jaká je celková koncepce těchto změn, protože jsem se o nich dozvěděl jen zprostředkovaně z novin,“ zareagoval bývalý radní předseda zlínské ODS Miroslav Hladík.

„Nejsem tak schopen posoudit, zda tyto kroky vycházejí z nějakého fungujícího modelu nebo se jedná o pouhou střelbu od boku,“ dodal Hladík. Velké změny podle něj mohou na určitou dobu přinést komplikace. „Nepopírám, že změny to chtělo. Pokud ale nastoupili s tím, že nevědí, jak funguje magistrát a po čtyřech měsících rozboří vše, co do té doby fungovalo, pak se obávám, aby to nebyl krok do neznáma a totální nabourání systému,“ neskrýval své obavy Hladík. Dodal, že v minulosti často zmiňované problémy se zrovna touto restrukturalizací neřeší.

Neodborné vedení

Bývalý radní a současný zastupitel za ČSSD Martin Janečka se pozastavoval především nad složením rady, která momentálně stojí v čele Zlína. „Je třeba si uvědomit, že v řadách nových radních je spousta neodborníků. Nevím, zda je šťastné, aby pan ornitolog Landsfeld řídil ekonomiku celého města. Pan Běták zase nemá zkušenosti s řízením takového kolosu, jakým Zlín je,“ nebral si servítky Janečka. Navíc upozornil na možný střet zájmu některých radních. Konec některých vedoucích odborů je podle něj ale přirozený a navíc pozitivní. „Ačkoli se jedná o odborníky, musíme si přiznat, že někteří byli na svá místa dosazeni politickými subjekty. A to nemuselo novým radním vyhovovat,“ mínil. Do úvah, co stálo za odchodem šéfů odborů, se prý plést nehodlá.

Stanovisko koaličních stran zní jednoznačně. „Naše snaha je jasná. Magistrát musí být co nejvstřícnější k veřejnosti, proto jsme přikročili k těmto změnám. Kompetence jednotlivých odborů a oddělení budou nyní jasnější a pro lidi srozumitelnější. Přínosem nové organizační struktury bude i to, že jednotlivé odbory a oddělení budou moci spolu lépe komunikovat než doposud,“ uvedly ve společném prohlášení.Veřejnost si tak přirozeně pokládá otázku, co konkrétně tyto avizované změny na radnici přinesou. „Vznikne například odbor investic, který bude řešit veškeré investiční akce. To by mělo v budoucnu zjednodušit agendu,“ přiblížil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Otázka pronáměstka zlínského primátora Bedřicha Ladsfelda:

Co říkáte výtkám pana Martina Janečky (ČSSD) o neodbornosti nových radních?
Nevím, jestli má vůbec smysl na jeho výroky reagovat. Nevšiml jsem si, že by on sám měl ekonomické vzdělání, přitom měl v minulosti sám také na starosti ekonomiku města. Chápu to z jeho strany jako takovou částečnou sebekritiku. Pan Janečka moc dobře ví, že radní města Zlína je politická, nikoliv odborná funkce. Radní spolupracují s odborníky jak externími, tak z řad jednotlivých odborů magistrátu. Jejich funkce je tak do značné míry manažerská, víc než odbornost je u ní potřeba zdravého selského rozumu a schopnosti spolupracovat a vést tým lidí.

Autor: Stanislav Janalík

26.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Odchytové klece na divočáky na myslivecké střelnici ve Zlíně.
23

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Ilustrační foto.

Auto srazilo na přechodu dvě mladé dívky

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Zlínští krajští hasiči mají novou "tajnou zbraň". Pomohla jim při záchraně psa

I když se hasiči ve Zlínském kraji setkávají se situacemi kdy zachraňují psy, způsob, jak se jim to podařilo v pondělí odpoledne ve Valašských Kloboukách - Mirošově, nepamatují. Slovy svého mluvčího Libora Netopila, uvízlého pejska v kanalizaci jim prý pomohla vytáhnout tajná zbraň - pravá valašská klobása.

V úterý vyražte na velkou autogramiádu pilotů Barumky

První přímé setkání s největšími hvězdami letošního 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín nabízí úterní autogramiáda, která od 18.30 hodin proběhne ve zlínském obchodním centru Zlaté jablko.

Při srážce aut se zranila chodkyně

V Luhačovicích bourala dvě osobní vozidla, zranila se při tom chodkyně. Nehoda se stala v pondělí 21. srpna kolem 11. hodiny dopoledne v Masarykově ulici v centru města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení