VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žně finišují: úroda je letos dobrá

Zlínsko - Téměř všechny oseté plochy na Zlínsku jsou již sklizeny. S dosaženými výnosy i kvalitou zrna jsou pěstitelé většinou spokojeni. U obilovin se průměrný letošní výnos zatím pohybuje na úrovni 5,32 tuny na hektar, což je o dvaadvacet procent více než loni. Pokud bude srpen slunečný a bez větších srážek, dokončí se žně do dvou týdnů.

12.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jarmila Kuncová

„Zemědělcům na Zlínsku umožnilo výrazně pokročit se sklizní obilí a řepky pěkné počasí s vysokými teplotami ve druhé polovině července a počátkem srpna. Během minulého týdne na mnoha místech okresu žňové práce finišovaly,“ poznamenal ředitel zlínské Zemědělské agentury František Fojtík.

Obiloviny jsou letos na Zlínsku nasety na 9213 hektarech. Více než polovinu tvoří pšenice ozimá, následuje ječmen jarní s více než šestnácti sty hektary, ječmen ozimý představuje necelých tisíc hektarů, oves zabírá přes sedm set hektarů, triticale dvě stě hektarů a žito padesát hektarů. Řepka se sklízí z výměry dva tisíce sedm set hektarů, což je o sedmdesát hektarů více než loni.

Letošní žně zahájili zlínští zemědělci sklizní ozimého ječmene, a to v okolí Fryštáku a Štípy. Tam byli také s pracemi nejdříve hotovi. „Mezi prvními ukončil sklizeň soukromý zemědělec pan Pospíšil z Fryštáku. Z velkých podniků Zemědělské družstvo vlastníků Fryšták, kde dosáhli letos nejlepších výsledků v rámci zlínského okresu jak u ozimé pšenice, tak i u řepky,“ přiblížil Fojtík.

Na počátku tohoto týdne je sklizeno už 8438 hektarů obilovin, což představuje devadesát dva procent z celkově osetých ploch. Pod střechou jsou veškeré porosty ozimého ječmene a také řepky olejné.

„Výnos u ozimého ječmene dosahuje průměrně 4,8 tuny na hektar, u řepky olejné dosáhl 3,2 tuny, což je o 350 kilogramů na hektar více než v minulém roce,“ vysvětlil Fojtík.

Větší výnos bude v letošním roce také u pšenice ozimé, pšenice jarní, jarního ječmene a triticale. „Například u pšenice ozimé je současný dosažený výnos necelých šest tun na hektar, což je o šestnáct procent více než loni,“ přiblížil Fojtík.

Výkupní ceny obilovin jsou v současné době na nižší hladině než v předešlém roce, a proto zemědělci s vlastními skladovacími kapacitami s prodejem úrody zatím vyčkávají.

Autor: Hana Šmardová

12.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení