VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zoo: úspěšný a rekordní rok 2015. Návštěvníky čekají další novinky

Zlínský kraj – Zlínská zoologická zahrada patří k nejkrásnějším a nejen turisty nejvyhledávaněj­ším místům našeho regionu. Svědčí o tom i počty návštěvníku, které v roce 2015 překonaly šest set tisíc. Zahrada přitom má stále čím novým překvapit.

31.12.2015
SDÍLEJ:

Mláďata dželad v ZOO Lešná.Foto: DENÍK/Karásek Jan

Rejnoci ve zlínské zoo

„Velkou radost nám letos udělala Zátoka rejnoků. Právě u této expozice se totiž jednoznačně potvrdilo, že i projekt, který nepatří mezi finančně náročné, může přinést nevídaný zájem návštěvníků. Že rozhoduje prožitek, který lidem nabídnete. My jsme u rejnoků vsadili na možnost osobního kontaktu v podobě krmení a doteku rejnoků," uvedla mluvčí zoologické zahrady Romana Bujáčková.

Návštěvníci podle ní záměr zoo ocenili a rejnoci se ihned po svém otevření stali skutečným „magnetem" zlínské zoo, a k rejnokům se opakovaně vrací.

„K letošním chovatelským radostem patří příchod medvědů pyskatých. Po několikaletém úsilí se nám je podařilo získat z indické Zoo Mysore. Stali jsme se tak pátou evropskou zoo, která chová tento vzácný druh medvědů. Co se týče mláďat, každé je pro nás vzácné a považujeme jej za úspěch. Zřejmě však málokoho napadne, že odchov žirafy nebo gorily je mnohem jednodušší, než třeba odchov vzácného druhu ptáka," uvedla Bujáčková.

Medvěd pyskatý z Indie v zoo Lešná.

Chovatelé podle ní totiž velmi často čekají i dlouhé roky, než se podaří sestavit vhodný pár a dočkat se mláděte.

„V letošním roce jsme tak opravdu pyšní na odchov plameňáka malého, na který jsme čekali dlouhých 31 let. V zoologických zahradách žije celkem asi 1000 kusů plameňáků malých, v letošním roce odchovaly mláďata pouze 3 zoo na světě. A jednou z nich je právě ZOO Zlín. K dalším významným odchovům náleží pelikán skvrnozobý, první odchov v ČR a jeden ze dvou letošních odchovů v Evropě, jeřáb Antigonin a také odchovy u supů a hadilovů písařů," řekla mluvčí zoo.

Mládě plameňáka ze zoo Lešná

U savců pak k velkým úspěchům patří tři mláďata dželad, první odchov kudu velkého ve zlínské zoo nebo dvojčata pandy červené.

Návštěvnost stoupá

„Držíme se zásady, že se zahrada každý rok nějak změní. Nemusí jít nutně o velké věci, lidé často ocení i drobná vylepšení. Nová expozice nebo nové mládě vždy na nějakou dobu vzbudí pozornost, ale dlouhodobý úspěch přichází postupně. Snažíme se dávat lidem důvod vracet se k nám, protože u nás uvidí zase něco jiného, nového, přitažlivého," vysvětlila mluvčí Romana Bujáčková.

Mládě pandy červené v ZOO Lešná ve Zlíně.

„Když jsme na začátku letošního roku hodnotili návštěvnost roku 2014, považovali jsme ji za naprosto mimořádnou a byli připraveni na to, že stejný úspěch se letos nemusí opakovat. Skutečnost však předčila naše veškerá očekávání. Za devět měsíců zavítalo do zlínské zoo více návštěvníků než za celý uplynulý loňský rok, nyní na konci prosince jsme překonali hranici 630 tisíc. Pro nás to znamená velké ocenění našich realizovaných investic v podobě nových pavilonů, expozic a rozvoje celého areálu a také ocenění práce všech 90 zaměstnanců. Díky přízni návštěvníků můžeme nejen rozvíjet areál zoo, budovat nové expozice, zlepšovat poskytované služby, ale můžeme se také více zaměřit na chov vzácných a ohrožených druhů zvířat," poznamenala.

Mnoho vzácných živočichů totiž nejsou příliš atraktivní pro návštěvníky, často vyžadují naprosto specifické podmínky chovu.

„Naplňujeme i jedno z nejdůležitějších poslání každé moderní zoo – návrat ohrožených druhů zvířat do volné přírody. V našem případě to platí třeba pro supy bělohlavé, kdy čtyři supi odchovaní v zoo brázdí nebe v bulharském pohoří Stará Planina. V roce 2015 k nim přibyl sup mrchožravý, který byl v rámci reintrodukčního programu vypuštěn do volné přírody na jihu Itálie," uvedla Bujáčková.

Co přinese zoo rok 2016?

V příštím roce se návštěvníci mohou těšit na novou středomořskou zahradu, která již nyní vyrůstá v blízkosti Zátoky rejnoků. Nabídne příjemný odpočinek a posezení.

„Připravujeme výstavbu projektu Řeka trávy, který představí mokřadní biotop národního parku Everglades ležícího na Floridě. Stejně jako ve zmiňovaném národním parku i tady budou v hlavní roli aligátoři severoameričtí, slavnostní otevření plánujeme v roce 2017. Rozběhne se i příprava největšího projektu v celé historii zoo pojmenovaného Karibuni. Na 20 ha tak vznikne nová africká část zoo. Tento projekt považujeme za průlomový v rámci všech českých zoologických zahrad, bude se naprosto odlišovat od doposud realizovaného pojetí zoo. Velký důraz bude kladen především na maximální prosto poskytovaný chovaným zvířatům, ať už to budou sloni, kopytníci nebo primáti. A současně Karibuni nabídne také jedinečnou zážitkovou návštěvu pro všechny dětské i dospělé návštěvníky," uvedla závěrem mluvčí zoologické zahrady.

Autor: Tomáš Hyánek

31.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Divoké prase - ilustrační foto.

Policejní odstřelovači v akci

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Hubertova jízda

Svátek svatého Huberta připadá na 3. listopadu, v různých jezdeckých stájích se ale konají Hubertovy jízdy jako připomínka parforsních honů často již od konce září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení