„Jel jako blázen ještě k tomu se odrážel holemi. Přecházela jsem zrovna přes cestu, když do mě narazil. Spadla jsem na zem a bouchla hlavou o obrubník chodníku. Chtěla jsem po něm adresu nebo kontakt, protože mi sprostě nadal. Žádný kontakt jsem z něj nedostala a viník navíc ujel,“ zlobí se při vzpomínce na nedávnou událost Vráblíková.

Jak poznamenala, lidé na kolečkových bruslích by se měli řídit nařízeními, které by jejich chování eliminovalo proti podobným nešvarům. „Dodnes mi nikdo nevysvětlil, jak se má vlastně bruslař na chodníku a v ulicích města chovat. Vůbec netuším, jaká práva a povinnosti vůči chodcům má,“ krčí rameny žena, která musela se zraněním na hlavě vyhledat i pomoc zdravotníka. Zástupci městské policie tvrdí, že pohyb lidí „na kolečkách“, musí skutečně čas od času usměrnit. „Na tyto lidi se vztahují stejná pravidla, jako pro chodce. Podle mého mínění je ale takové nařízení nešťastné. Za stávajícího legislativního stavu můžeme bruslaře pokutovat například za přejezd komunikace na červenou, případně nebezpečné chování a jiné přestupky. Pokuta se v takových případech může vyšplhat až na dva tisíce korun,“ vysvětlil Pauřík.

Jak podotkl, v případě, že člověk utrpí při střetu s bruslařem zranění, je vhodné celou událost ohlásit na policii. Mluvčí celorepublikové policie v Uherském Hradišti však tvrdí, že takové případy prakticky lidé neohlašují. „Za léta, co u policie pracuji, si na takový případ nevzpomínám,“ pátrala v paměti Zámečníková.

Kolize a zranění se ale nevyhýbají ani samotným lidem na kolečkových bruslích. „V sezónu ošetříme měsíčně zhruba deset takových sportovců. Mezi nejčastější úrazy patří odřeniny a zlomeniny horních končetin, zejména zápěstí a předloktí,“ konstatoval mluvčí Uherskohradišťské nemocnice a.s. Jan Hrdý.

Bruslařů se často neobávají jen chodci, po chuti nejsou ani některým majitelům obchodů. „Zrekonstruovala jsem prodejnu a vybavila ji plovoucími podlahami. Hned první den mi tam bez skrupulí začali po nové podlaze projíždět bruslaři a zbyla po nich rýhy a černé čáry. Okamžitě jsem umístila na dveře informaci, že s bruslemi mi do ochodu nesmí,“ líčí svou zkušenost Karla Ztratilová.

Přesto zákon mluví jasně. Bruslaři se musí pohybovat po chodníku stejně jako chodci.. Pokud je chodník neschůdný, smí jet po levé krajnici nebo co nejblíže při levém okraji vozovky. Při jízdě nesmí ohrozit ostatní chodce. Srážka bruslařů není brána jako dopravní nehoda.