Projektu se ujal Radomír Grafek z RG architects studio. Mateřinku navrhl jako přízemní zděný objekt s pravidelným elipsovitým půdorysem a vnitřním elipsovitým atriem. Nad ním je umístěna konstrukce ploché zelené střechy s nízkou atikou, respektive vyvýšenou částí střechy nad multifunkčním sálem. Ohledy architekt bral i na okolní zástavbu i polohu ve městě mezi komunikací Západní a cestou vedoucí ke škole Edisonova.

Jako v rajské zahradě

„Stavba je orientována tak, aby se dostatečně proslunily vnitřní prostory i atrium. A také, aby děti měly výhled do okolní krajiny a přilehlého lesoparku,“ popsal svůj počin architekt Radomír Grafek.

Uvnitř objektu se otevírá zelené atrium se sakurami, které vytváří poklidné místo pro pohodu a hru dětí.

„Svým ztvárněním symbolizuje ideu rajské zahrady a čistou duši dítěte,“ uvedl Radomír Grafek.

close Mateřinka je rozdělena do dvou oddělení. Každé pro 25 dětí. info Zdroj: se svolením BoysPlayNice zoom_in Mateřinka je rozdělena do dvou oddělení. Každé pro 25 dětí.

Jak vypadá mateřinka uvnitř

Do školky může najednou chodit 50 dětí. Ti mají pro předškolní vzdělávání i hry k dispozici následující prostředí:

  • Dvě samostatná oddělení, každé pro 25 předškoláků. Třídy a herny, respektive lehárny dětí jsou symetricky orientované v bočních křídlech školky
  • Multifukční sál. Ten lze využívat k pořádání besídek a pohybových aktivit dětí v rámci provozu školky, ale i k pořádní kulturních akcí a aktivit v mimoškolní době. Od tříd sál oddělují mobilní posuvné panely, které umožňují flexibilně měnit celý prostor podle provozních potřeb
  • Vlastní gastro provoz
  • Provozní a hygienické zázemí

Jemné barvy a kruhová svítidla

Co se týče barev, prostředí je v neutrálních tónech v kombinaci světle šedé podlahy z přírodního linolea, světlých březových překližek vestavného atypického mobiliáře s integrovanými bezrámovými okny. Stěny jsou natřeny na bílo, moc hezky vypadají děrované podhledy s kruhovými svítidly.

„Díky zasklení na výšku podlaží orientovaném do dvora pásovým a čtvercovým okénkům v obvodovém plášti se zahrada stává všudypřítomnou součástí interiérů,“ popsal architekt Radomír Grafek.


Nahrává se anketa ...

Projekt za 100 milionů

Investorem bylo Město Varnsdorf. Nová mateřská škola je jedním ze sedmi projektů, na které Varnsdorf získal dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Ta pokryje také většinu způsobilých výdajů, které jsou vyčísleny zhruba na 65 milionů korun z celkové částky přes 100 milionů korun, jak již Deník informoval.

„Čeká nás krásná práce v novém prostředí. Budeme se s tím teď chvíli sžívat, ale když vidím tu krásu, tak to nebude problém. Čeká nás také vymýšlení aktivit, které budeme s dětmi dělat, protože tento prostor nabízí různé možnosti,“ dodala s úsměvem ředitelka mateřské školy Veronika Strolená při nedávném otevření pro místní web Varnsdorf.cz.