Rodiny s větším počtem dětí jsou v dnešní době obvykle odkázány na osobní dodávky. Některá SUV sice nabízejí větší počet míst než tradičních pět, většinou je to však na úkor prostoru pro zavazadla a často se jedná o řešení spíše nouzové.

Vozy s karoserií MPV neboli Multi Purpose Vehicle, které vznikly jako praktické řešení pro tuto skupinu zákazníků, na dnešním trhu v zásadě chybí. Jedinou možností, jak se k nim dostat, je neoficiální dovoz ze Spojených států či Asie, sem tam se nějaký kousek ukáže v autobazarech.


Nahrává se anketa ...

Kia Carnival - místo až pro 11 lidí

Právě takovým případem je i Kia Carnival, velkoprostorové rodinné auto nabízející v některých specifikacích místo až pro jedenáct pasažérů. Na palubě přitom nechybí veškerý komfort, na nějž jsme u moderních aut zvyklí, a ten nejvyšší standard si drží rovněž bezpečnost.

Auto z tohoto článku jsem si vypůjčila u pražského prodejce ojetých vozů Hyundai ráj, který se specializuje na prodej prověřených aut značek Hyundai a Kia. Kia Carnival roku výroby 2022 pochází přímo ze země svého původu - z Jižní Koreje - a pořídíte ji za 1 209 879 Kč včetně DPH.

Narozdíl od amerických minivanů, jež na našich silnicích občas zahlédnete, má nespornou výhodu v podobě dieselového motoru, který dokáže na delších trasách ušetřit nemalé částky na palivu.

Navzdory svým rozměrům se řídí jako větší SUV a v kabině nabízí nebývalý luxus, ať už v podobě královského prostoru, nebo funkcí, usnadňujících život všem cestujícím. Vzhledem k husté síti značkových servisů pak lze očekávat, že řešení běžných poruch nebude znamenat martyrium trvající několik měsíců.

Kia Carnival - zajímavosti:

| Video: Youtube

Dost pohodlí pro šest až devět pasažerů

Na první pohled vypadá Carnival jako běžné MPV - jeho obřích rozměrů si všimnete, až když zaparkujete mezi automobilovou konfekcí českých silnic. Délkou 5155 mm překonává většinu dodávek, zachovává si však nižší stavbu karoserie a tím pádem i civilnější podobu osobního auta.

Majestátní příď se zajímavě zpracovaným grilem doplňují elegantní LED světlomety s automatickým přepínáním denního svícení, zadní část osvětluje lišta vedoucí po celé šířce auta. Další detaily jako „kubistický“ vzor na C sloupku nebo originální světelný podpis dokazují, že MPV nemusí být jen nudnou krabicí, na níž veškerá snaha o estetiku ustoupila utilitárním záměrům.

Kabina testovaného auta usadí až devět cestujících ve čtyřech řadách. První tři řady jsou tvořeny plnohodnotnými kapitánskými křesly, v nichž není problém přečkat stovky kilometrů v pohodlí.

Všechna místa (kromě řidičova, samozřejmě), jsou také opatřena systémem Isofix pro snadné uchycení dětské sedačky a nechybí jim ani vyhřívání. Řidič se spolujezdcem si pak mohou dopřát kromě výhřevu i ventilaci.

Kia Carnival, auto, které si můžete užít:

Místo navíc se vždy hodí

I v poslední řadě, kterou lze sklopit do podlahy zavazadlového prostoru, se v pohodě usadí dospělí pasažéři, přesto bude nejspíš sloužit jen k nouzovému použití. Jednak vás zcela připraví o místo v kufru, jednak je pocitově poněkud nepříjemné sedět s hlavou defacto nalepenou na zadním okně.

Budete-li však chtít rozvézt větší množství dětí z oslavy či sportovního tréninku, sedačky navíc se hodí. Po jejich sklopení získáte velmi slušný nákladový prostor, do nějž v klidu naložíte nesložený kočárek a ještě nějakou tu batožinu.

Kia Carnival a její výbava

Pokud jde o výbavu, najdete v Carnivalu vše, co můžete k pohodlnému a bezpečnému cestování potřebovat. Z bezpečnostních funkcí nechybí udržování v jízdním pruhu a kontrola mrtvého úhlu, před karambolem na parkovišti ochrání cross traffic alert, jízdu po dálnici zase zpříjemní tempomat.

Pro snadnější komunikaci s posádkou lze využít interkom a dětem můžete otevírat zadní posuvné dveře tlačítkem. Propojení s telefonem pomocí Apple Carplay a Android Auto funguje pouze po drátě, nicméně bezchybně, a nezaznamenala jsem žádné problémy se stabilitou infotainmentu.

Klimatizaci si mohou cestující vzadu nastavovat samostatně a vzhledem k zemi původu nechybí ani vnitřní filtrace vzduchu, která ho zbavuje prachu a dalších částeček. Jak se na rodinné auto sluší a patří, najdete v něm také hromadu úložných prostor a dostatek USB portů pro dobíjení mobilních telefonů.

close info Zdroj: Deník/Viola Procházková zoom_in Kabina vyniká kvalitními materiály.

Nečekaně úsporné i dostatečně výkonné auto

Pod kapotou Carnivalu se překvapivě nachází čtyřválcový turbodiesel o objemu 2,2 litru. Jakékoliv obavy, že vás auto o rozměrech menšího autobusu sežere na palivu, jsou tedy liché. Kombinaci město-dálnice v pohodě zvládnete za 8 litrů nafty, na okreskách se při plynulé jízdě dostanete ještě níž. Přitom se nedá říct, že by Carnival trpěl nedostatkem výkonu.

Hodnota 145 kW sice na papíře nepůsobí oslnivě, v reálu však příjemně překvapí bryskní reakcí na plyn i pružným zrychlením ve vyšších rychlostech. Problém nebudete mít ani předjíždění či svižné připojování do dálničního provozu. K cestování na delší trasy si lepší motor snad ani neumím představit, jeho projev je navíc kultivovaný a do kabiny téměř nepronikne jeho zvuk.

Poháněna jsou pouze přední kola, potíže s trakcí se však nedostavily ani na mokré silnici. V zatáčkách si přirozeně všimnete lehké nedotáčivosti, nijak ale nevybočuje z běžného standardu, a pokud auto nepoženete neslušnou rychlostí, můžete si užívat sebejisté zatáčení v čisté stopě a taky přesné řízení.

K veskrze příjemným dojmům z jízdy přispívá i podvozek, který je naladěn na mimořádně komfortní notu - přesně, jak byste od rodinného auta očekávali a požadovali. S českými silničkami, po zimě plnými záplat i děr, si poradí s nonšalantním přehledem, o retardérech či kanálech ve městě se málem ani nedozvíte.

Za cenu mainstreamového většího SUV nabízí Kia Carnival pohodlí a luxus, jaké byste v jakékoliv osobní dodávce hledali jen těžko. Máte-li velkou rodinu a rádi vyrážíte na delší cesty, bude vám ideálním parťákem, kterého už nebudete chtít vyměnit.