Testovacími jízdami organizovazými pro členy poroty začala oficiální část ankety Auto roku v České republice pro rok 2024. Jednotlivá zastoupení automobilových značek působících na českém trhu přihlásila do soutěže celkem 21 modelů.

Nejvíce z přihlášených aut má poměrně překvapivě logo japonské prémiové značky Lexus. Tato značka vyslala do klání trojici modelů. Dva (oba s výhradně elektrickým pohonem) pak přihlásil korejský Hyundai.

Prohlédnout si všechna přihlášená auta můžete v této fotogalerii:

Celkem šest soutěžících vozů pohání výhradně elektrické ústrojí, většina dalších pak může být v některé nabízené verzi rovněž elektromobilem, případně plug-in hybridem. Do soutěže mohly být přihlášeny jen ty vozy, které byly novinkou na českém trhu během letošního roku. To znamená, že se již vyrábějí, a také je již dealeři jednotlivých značek nabízejí k prodeji.

Anketa má dvoukolový systém. Dvacet porotců, mezi nimiž je také autor tohoto článku, má za úkol vybrat nejprve pět finalistů. Do druhého kola postoupí ty vozy, které se nejvícekrát objevily na hlasovacích lístcích. Finalisté budou známi již 13. prosince.

Honda Civic je novým Autem roku v České republice
Známe Auto roku v ČR. Podívejte se, který vůz vyhrál a jaké bylo další pořadí

Porotci by při své volbě měli zohledňovat řadu kritérií. Například míru technických inovací, vliv na životní prostředí, ekonomiku provozu, jízdní vlastnosti, poměr ceny a hodnoty, design i úroveň multimédií a další elektronické výbavy.

Poraďte, které auto by podle vás nemělo chybět ve finále:


Nahrává se anketa ...

Následně se uskuteční druhé kolo testovacích jízd. Po něm již členové poroty přidělí určitý počet bodů podle svého uvážení každému z pětice aut. K dispozici jich bude pro každého porotce 25. Ovšem nejlepšímu autu podle jeho názoru nesmí v tomto kole přidělit více než deset bodů.

Vítěze ankety se veřejnost dozví na slavnostním vyhlášení ankety 6. února příštího roku.