VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LENKA KAŠPAROVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Historická zástavba Bohuslavicím chybí, bohatá historie ale ne

Bohuslavice u Zlína - /HODINA NA VENKOVĚ/ Je 2. května roku 1945 a nad Bohuslavicemi u Zlína nádherně svítí slunce. Vesnicí právě táhnou oddíly ruských a rumunských vojáků. Válka je skoro u konce. Lidé vítají osvoboditele a nabízejí jim místní pálenku.

Do lukovské průmyslové zóny míří devět nových firem

Lukov - Jako houby po dešti vyrůstají na okrajích obcí či městeček sídla firem a lokální průmyslové zóny. Trendu využili i zastupitelé Lukova, kteří na okraji vsi dali vzniknout menší, sedmihektarové průmyslové zóně.

Děti budou mít novou školku. A budou se učit třídit odpad

Slavičín - Nové zateplení bude mít mateřská školka Hrádek ve Slavičíně. Stará okna nahradí plastová a budova bude mít i novou fasádu. „Školka už toho hodně pamatuje. V zimě nám sem táhne okny. Jedna ze zdí třídy je navíc orientovaná na sever.

Mezinárodní cyklostezka má spojit Moravu se Slovenskem

Valašské Klobouky - Dobrá zpráva pro cyklisty! Stavba plánované cyklostezky Bečva - Vlára - Váh je na spadnutí. Cyklostezka povede údolím řeky Vláry a propojí příhraniční oblasti Slovenska s Moravou.

Piáno ze skládky by mohlo mít cenu až 100 tisíc

Zlín – Pracovníci skládky Suchý důl ve Zlíně objevili mezi odpadky funkční piáno vyrobené v 19. století ve Vídni. Hudební nástroj, který by mohl mít hodnotu až sto tisíc mezi smetí vyhodil v sobotu jeho majitel z Jižních Svahů. Pracovníci skládky si ho všimli v pondělí ráno.

Hasiči zachraňovali umělecká díla z vytopeného Baťova institutu

Zlín – Prostory Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně dnes zaplavila voda z prasklého teplovodního potrubí. Voda začala unikat ve druhém nadzemním podlaží budovy č. 14. odkud prosakovala do nižšího patra.

Vizovické pečivo peče Ludmila Kalivodová už více než 50 let

Vizovice - „Kohout je symbol mužnosti a přivolává štěstí. Žába je ochránce čisté vody a rak se kdysi vyšíval na plachtu obklopující postel rodičky s děťátkem," vysvětluje Ludmila Kalivodová symboliku ukrytou ve tvarech vizovického pečiva.

AKTUALIZOVÁNO

Pět fakult Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně přivítalo stovky zájemců o studium

Zlín - Přednost Zlínu dal před svou rodnou zemí 22letý student dnes už třetího ročníku řízení výroby a kvality Henri Horváth.

V Lukově vznikne společenské centrum

Lukov - V bývalém školním bytě v blízkosti školy v Lukově vznikne Kulturně společenské a informační centrum. „Do Lukova na hrad míří stále více turistů. Centrum jim poskytne potřebné zázemí," sdělil starosta obce Lukov Jiří Jangot.

Hvozdná pojmenovala ulice. Všichni musejí měnit občanky

Hvozdná - Lidé mířící do Hvozdné ani pošťačky roznášející psaní a důchody už nebudou bloudit. Od Nového roku totiž mají v obci všechny ulice své názvy.

Žítkovské bohyně už čarují v divadle

Zlín - Ansámbl zlínského Městského divadla má za sebou již první čtené zkoušky divadelní hry Žítkovské bohyně na motivy stejnojmenné knihy, kterou režíruje Dodo Gombár. Na premiéru se můžete těšit již
 1. března.  

VIDEO: Vaření mám stále rád, řekl Pohlreich při podepisování ve Zlíně

Zlín - Autogramiádu Zdeňka Pohlreicha si včera nenechaly ujít ve Zlíně desítky lidí. Někteří z nich se do těsného prostoru knihkupectví Kanzelsberger nevešli a trpělivě postávali před dveřmi.

Ve Valašských Kloboukách upraví okolí kostela za dva miliony korun

Valašské Klobouky - Novou podobu letos získá prostranství kolem kostela Povýšení svatého Kříže, který stojí v centru Valašských Klobouk. „Vadí nám zanedbaný stav dlažby místní komunikace a špatně vyznačená parkovací místa," zmínil místostarosta Martin Janík.

Scio testy čekají na školáky v kraji povinně

Zlínský kraj - I letos čekají všechny školáky, kteří se hlásí na střední školy zřizované Zlínským krajem, testy scio. Kraj se totiž coby jejich zřizovatel rozhodl prodloužit smlouvu, kterou měl se společností Scio už na školní rok 2013/2014.

Chřipková epidemie přijde koncem ledna

Zlín - Počet nachlazených lidí v kraji sice roste, o chřipkové epidemii ale zatím nemůže být řeč. Evidovaných nemocných je zhruba osm stovek lidí ze sta tisíc obyvatel. Čísla jsou ale ještě z období, kdy měla stále řada lidí dovolenou a k lékaři nešla. Kdy se dá očekávat největší nápor?

Loňské přírůstky v zoo: tygři, kapybary i lemuři

Zlín - Zoo Zlín-Lešná má za sebou úspěšný rok, v počtu návštěvníků se stále drží na druhém místě za nejoblíbenější českou zoologickou zahradou Zoo Praha. Nouze nebyla ani o zajímavé přírůstky a zdaleka nejde jen o v květnu narozená mláďata tygra ussurijského.

Lidé pošty chtějí. Ne, jak tvrdí její vedení

Zlín - Plánované rušení pošt vyvolává u mnohých lidí bouřlivé emoce. Petici, která měla podpořit vznik pobočky pošty v centru Zlína, podepsaly tisíce lidí. Radnice však ani po několika měsících nemá jasno, zda pobočka bude a kde. Úředníci si možná kladou otázku, jestli má smysl zřizovat pobočku v době, kdy je v mnohých obcích ruší.

AKTUALIZOVÁNO

Kdo místo Okamury? Volba nového senátora začíná dnes

Zlínsko, Uherskohradišťsko - Volební místnosti pro doplňovací volby do Senátu dnes budou otevřeny až do desáté hodiny večer. Volit se bude i zítra, kdy se úderem 14. hodiny volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů. Z doplňujících voleb má vzejít nástupce Tomia Okamury, který musel ze svého postu odstoupit.

AKTUALIZOVÁNO

Riskantní operace: Zlínští lékaři ženě odstranili zhoubný nádor vážící 36 kilo

Zlín - Zlínští lékaři mají za sebou zkušenost, jakou nemají ani jejich kolegové v západní Evropě či USA. Velkými útrapami si totiž musela projít sedmačtyřicetiletá žena, které lékaři ze zlínské Baťovy krajské nemocnice (KNTB) odstranili zhoubný nádor.

Štědrý den tráví zlínští záchranáři v sanitce

Zlín - V rychlovarné konvici bublá vřící voda. „Dáte si rozpustný kafe, nebo normální?" ptá se mě záchranář Josef Bělaška. Než stihnu odpovědět, ozve se z interkomu nakřáplý hlas. Starý pán v Trnavě trpí dušností a příbuzní raději zavolali záchranku. Je nutné se v rychlosti připravit na další výjezd.

Na Zlínský kraj dnes opět zaútočí vichřice

Zlín - Prudký vítr, který před několika málo dny řádil na území celého Zlínského kraje, bude na Zlínsku škodit i dnes. Český hydrometeorologický ústav vydal na dnešek varování pro Zlínský, Olomoucký, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

Diabetolog ze Zlína zachránil ženě nohu

Zlín - Jana Jungwirthová ze Strakonic měla letos 2. září nastoupit do nemocnice, aby se podrobila amputaci nohy. „Měla jsem hotová všechna potřebná předoperační vyšetření. Chybělo málo a o nohu jsem přišla," vypráví sympatická blondýna ve středních letech.

Děti nebudou jíst v jídelnách blafy

Zlín - České děti nejedí zdravě. Tloustnou, protože mají málo pohybu a cpou se nekvalitním jídlem ze supermarketů. „Zdraví mého dítěte je pro mě samozřejmě velmi důležité. Je mi jasné, že fyzická kondice dětí se odvíjí i od toho, co jedí," říká paní Pavla Michoňková ze Zlína.

Svátky nesvátky, pracovat se musí. Ale vyplatí se to

Zlín - Vendula Kadlecová ze Zlína prodává v jednom z obchodů s chovatelskými potřebami. V práci byla letos i na Štědrý den. „Nevadí mi, že pracuji o Vánocích. Lidí dnes chodí o něco méně a jsou většinou přívětivější než jindy," říká prodavačka. Vánoční shon už pominul.

AKTUALIZOVÁNO

Od živých betlémů se na první svátek vánoční nesly koledy

Zlínsko - „Víte, jak se jmenuje náš Ježíšek z živého betlému?" ptá se mě se špetkou škodolibosti Pavel Nášel, jeden z organizátorů živého betlému ve Fryštáku. Dozvídám se od něj, že půlroční chlapec do vínku dostal opravdu vykutálené jméno, a to Jakub Uličník. Lidé mohli 25. prosince navštívit v okolí Zlína hned několik živých Betlémů.

VIDEO: Na Jižních Svazích zpívali věřící koledy

Zlín - Půlnoční mše je výjimečná nejenom díky pozdní hodině, kdy ji kněz slouží. Faráři se většinou snaží, aby mše zaujala i vlažnější věřící, kteří do kostela zavítají jen jednou ročně. Případně ty, co na půlnoční chodí, jen aby si připomněli dávné zvyky předků a duchovní podstatu svátků.

Sýkorky z Luhačovic dnes měly štědrovečerní hostinu

Luhačovice – Štědrovečerní hostinu dnes vystrojili ptákům členové Luhačovického Okrašlovacího spolku Calma u pramene Aloiska. Na Ptačím náměstí se v 14.30 sešlo zhruba padesát lidí s nejrůznějšími dobrotami po malé opeřence.

V Tlumačově poničil osobní automobil zábradlí mostu

Tlumačov – Krátce po půl jedné v noci narazil osobní automobil značky Kia do zábradlí mostu poblíž části obce Tlumačov – Skály. Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů z Otrokovic.

Kam vyrazit za betlémy ve Zlínském kraji? Podívejte se

Zlínský kraj - Zvyk stavět betlém souvisí s úctou k místu narození Ježíše. Tradice sahá až k životu sv. Jeronýma, jenž se roku 385 odebral z Říma do Betléma, kde žil u betlémské jeskyně až do své smrti. Nadšeným ctitelem Jezulátka byl také sv. František z Assisi.

VZP slíbila, že proplatí zlínské nemocnici úkony. Za analýzu

Zlín, Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna řekla zlínské Baťově nemocnici ano. Pokud jí předloží ekonomickou analýzu s provedenými výkony, finančně je dorovná.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT