VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RENÁTA VEČERKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Se zlatem v hrdle zabojuje o zlato v Brně

Julie Vajdáková ze Zlína uchvátila porotu v Rožnově p. Radhoštěm, když zazpívala s BROLNEM.

Desáté narozeniny Želechovice neslaví. Odtržení od Zlína jim ale prospělo

17. května uplynulo deset let od referenda, kdy obyvatelé Želechovic nad Dřevnicí dali „sbohem“ krajskému městu a osamostatnili se.

Císař Rudolf II. jeho prapředkovi rytíři stvrdil užitečnost českému králi

Svou rodovou linii po otci vypátral do roku 1680, po matce dokonce do 16. století. „Nejstarší zmínka pochází z 18. července roku 1592,“ uvedl Josef Ševců, který se genealogií, tvorbou rodokmenů, začal zabývat proto, že jedna z jeho dcer nepoznala své prarodiče.

Převézt nedonošená miminka pomůže moderní inkubátor

Potíže s dýcháním nebo vývojovou vadu by nedonošené děti nemusely přežít, pokud by je na specializované pracoviště převážela obyčejná sanitka. Už roky však slouží k tomuto účelu transportní inkubátor.

Devět kandidátů. Koho volit? Pomůžeme vám rozhodnout se

Mluvme spolu, abychom k sobě zase všichni našli cestu. Musíme si pomáhat. Lenost je to, když je člověk unavený, než začne pracovat. Taková a další jsou životní motta kandidátů do Senátu. Doplňovací volby do horní komory Parlamentu ČR se konají na Zlínsku už příští víkend. Kdo nahradí Františka Čubu? O pozornost voličů usiluje devět kandidátů. Ve hře je 108 tisíc hlasů.

Každou kapkou krve daruji i kousek sebe, říká královna krásy

Na transfuzní stanici zlínské nemocnice bylo včera nebývale živo. Strach a obavy z jehel a odběrů krve se mísily s odhodláním a touhou pomoci dobré věci. Krásné a křehké účastnice soutěže o korunku královny krásy přijely darovat krev a motivovat tím další případné dárce.

Bílá paní se starostou zlatým klíčem odemkli bránu. Zahájili novou sezonu

Živé šachy, bílá paní a kastelán, coby středověký královský správce. Na brumovsko-bylnickém hradu ze 13. století otevírali již 19. sezonu. Konal se i 22. šachový turnaj. Ve finále O pohár kněží Mariánů se utkali dva mladíci. Z hradní věže ovládali figury svých barev.

Sirné prameny, bahenní zábaly a mše svatá. Kostelec zahájil sezonu

Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Těmito slovy zahájil žehnání sirných pramenů v Lázních Kostelec štípský farář otec František Sedláček.

Hravá sezona: londýnský šlágr, testosteron a moskyti

Být, či nebýt? ZaBít, či nezaBít? Bít, či nebít? Beat, či nebeat? Věřit, či nevěřit? Pohřbít, či nepohřbít? Žid, či nežid? Divadlo představilo novou sezonu. A máme se na co těšit. Sezona 2018/2019 bude hravá, zábavná a přemýšlivá.

Nemocnice za čtyři miliardy má stát v kraji do pěti let

„Budeme ji stavět, ale zatím neřekneme kde,“ nechal se slyšet hejtman Jiří Čunek. Řeč je o nové krajské nemocnici, jejíž náklady by se měly pohybovat odhadem kolem čtyř miliard korun.

5 fám o koncepci nemocnic, které Zlínský kraj vyvrací

Ve všech nemocnicích Zlínského kraje se bude operovat žlučník, kýla nebo slepé střevo. Například žaludek nebo konečník, které nepatří k častým zákrokům, pouze na jednom místě. Zopakovalo to včera při plánovaném setkání s novináři vedení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně i Zlínského kraje. Hejtman Jiří Čunek a šéf nemocnic Radomír Maráček vyvracejí rovnou pět fám, které provázejí koncepci zdravotnictví v kraji.

Koncepce zdravotnictví budí rozpaky

Tak už máme jasněji. Jak by mělo fungovat zdravotnictví v kraji a jak budou řízeny nemocnice informoval zastupitele i odbornou veřejnost hejtman Jiří Čunek. Společně s ředitelem nemocnic Radoslavem Maráčkem a dalšími přizvanými lékaři, primáři jednotlivých oddělení a ekonomickými odborníky představil na semináři dlouho očekávanou koncepci.

O oddělení budu i nadále mluvit jako o „svém“. Budoval jsem ho 22 let

/ROZHOVOR/ Koncepci představenou hejtmanstvím pro Deník komentoval předseda okresního svazu České lékařské komory Jaromír Bernátek, bývalý primář oddělení nukleární medicíny, které bylo sloučeno s radiologií. Primářem sloučených oddělení byl jmenován Jiří Tesař. Předseda zlínské lékařské komory tak z nemocnice odchází. Jak hodnotíte zveřejněnou koncepci?

V naší porodnici jsme zažili i 18 porodů za den

/ROZHOVOR/ Nenechává nikoho chladným nebo názorově neutrálním. Pacientky ji buď zbožňují, nebo kritizují. Nic mezi tím. A není se čemu divit. Jednoznačně si stojí za svými názory a nebojí se je říci nahlas. Ať už jde o pacienty nebo lékaře. Její hlas zní i v jednáních s vedením nemocnice za lékařské odbory. Způsob řeči, bohorovný klid i tón hlasu naznačuje, že Marcela Henčlová je ženou na svém místě.

Chtěla mít malou tanečnici, teď svádí boj o každý den

Příběh maminky a dcery s nemocí, který doslova bere dech.

I přes loňské jarní mrazy se pálilo

Obyvatelé Klečůvky již po osmnácté koštovali, kdo napálil nejlepší slivovici. Všichni soutěžící anonymně hodnotili přihlášené vzorky. Soutěže se zúčastnilo osmnáct šťastlivců, kterým ovoce nepomrzlo.

Pálená taška vrátí zámek do původní podoby

Architektonicky čistá zámecká budova ukrývající bohatě zařízené interiéry ve stylu baroka, rokoka, empíru a biedermeieru se dočká opravy střechy, komínů i krovů. Provoz zámku však zůstává beze změn. Probíhající stavební práce neomezí ani konání slavnostních ceremoniálů v reprezentačním sále.

Kola a zase kola. Sobota patřila milovníků motorismu. Podívejte se

Na 2. ročníku automobilové show CzechDrive si přišli na své zejména zarytí automobiloví fanoušci. Počty exponátů se vyšplhaly téměř ke dvou stovkám.

Kdysi „tahali kočku za ocas“, teď si vezou zlato

Desítky houslí, viol, bas, fléten nebo klarinetů, hned několik cimbálů. Cimbálové muziky ze všech koutů Zlínského kraje se včera sjely do Uherského Ostrohu předvést své umění.

Divadlo plné kabelek. Pomoct dobré věci můžeme už dnes

Červená, modrá, růžová, s ozdobami nebo hladká bílá. Řeč je především o kabelkách. Už dnes začíná Kabelkový veletrh NADĚJE a Zlínského deníku. Výtěžek z letošního ročníku využije organizace k pokračování stavby zahradní pergoly u Domu pokojného stáří.

Z plamenů utéct nechtěli. Vyvedla je až policie

Kouř, stoupající dým a dva lidé, kteří nechtějí z hořícího bytu odejít. Takové drama se odehrálo v sobotu v domě na Benešově nábřeží ve Zlíně. Zlínští hasiči dorazili k požáru krátce po poledni. Evakuováni byli i další obyvatelé domu.

Ze staré školy vzniknou nové byty. Na sociální bude dotace

Čtyři nové byty vybudují v Nedašově. „Jeden z nich bude veden jako sociální,“ vysvětlila starostka Alena Nováková.

Cimbálové muziky ze Zlínska se utkaly o prvenství

Na Malé scéně si poměřily své síly a hned všech osm cimbálek postoupilo do krajského kola, které se koná 13. dubna v Uherském Ostrohu.

Stane se primátor i senátorem? Kandidaturu oznámil i Miroslav Adámek

Pustili jste mě na radnici, pustíte mne i do Senátu? zní hlavní motto dalšího známého kandidáta do Senátu v květnových doplňovacích volbách. Je jím oblíbený i kritizovaný primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN). Ve zvládnutí obou funkcí v případě zvolení potíž nevidí. „Zvládli to i jiní,“ řekl Adámek.

Psí hovínka. V diskuzích jsou tématem číslo jedna

Majitelé psích miláčků jsou dotčeni, rodiče menších dětí naopak nadšeni. Zákaz venčení psů v části Centrálního parku na Jižních Svazích ve Zlíně způsobil velký rozruch a nespočet ohlasů na sociálních sítích. Důvod byl jediný: psí exkrementy.

Vezmu prášek, namažu koleno a jdu shánět další dárce, říká oceněná žena

Prestižní ceny za hrdinství Ceny Salvator mají své držitele za rok 2017.

Zlíňané nemají jasno: byla by lepší kašna, nebo nový dům?

Současná podoba zlínského náměstí Míru pochází z konce 80. let. „Toto řešení je už nedostatečné jak svou fyzickou životností, tak i ideově,“ uvedl vedoucí oddělení prostorového plánování magistrátu Ivo Tuček.

Vliv podnikatele i starosty: za Baťů se náměstí změnilo k nepoznání

Zlín je pověstné svým jednotným stylem neodmyslitelně spjatým se zvučným jménem Tomáše Bati. Strohá funkcionalistická architektura ze skla, oceli a železobetonu zasáhla i nejstarší zlínské náměstí. V baťovském období se změnila jeho kompletní podoba.

Sloučení oddělení způsobilo rozruch

Zlínská nemocnice se sžívá se sloučením pracoviště nukleární medicíny a oddělení zobrazovacích metod (radiologie). Vedení sází na výhody takového kroku. Zda to budou změny k lepšímu, ukáže čas.

Slibované přepážky v centru Zlína nebudou. Aspoň zatím

Bude to pět let, co se hlavní pošta z náměstí Míru ve Zlíně přestěhovala do bývalého svitovského areálu. Od té doby padlo několik slibů, že se město zasadí alespoň o zřízení přepážek v centru města.  

Hlavní, Masarykovo nebo Míru? Pravdu znají jen Donát a Florián

Na západní straně stojí zlínská radnice, vedle ní budova bývalé hlavní pošty dokončená v 80. letech 20. století na místě secesní stavby hotelu Balkán. Nacházíme se na nejstarším zlínském náměstí.

Zlín se dočká rekonstrukce náměstí: jasněji bude v září

Vedení radnice touží po změně podoby nejstaršího zlínského náměstí. Organizuje architektonickou soutěž na projekt náměstí Míru. „Hledáme takové řešení, které zde zlepší kvalitu života,“ vysvětluje primátor města Miroslav Adámek.  

Vichr zavřel cestu na Hostýn, na Zlínsku bez komplikací

FOTOGALERIE / Následky poryvů větru: spadlé stromy a poškozené střechy, silnice na poutní místo Hostýn uzavřena. Taková je bilance silného větru, který pozlobil Zlínský kraj. Nicméně se téměř vyhnul Zlínsku.

AKTUALIZOVÁNO

Štiky, nůžky a céčka. O valašský klobouk bojovalo na 1200 tanečníků

FOTOGALERIE / VIDEO / Soutěž přilákala pozornost tanečních souborů z Břeclavi, Mohelnice, Otrokovic, Horní Lidče, Lipníku nad Bečvou, Zlína, Uherského Hradiště, Vsetína, Frýdku Místku, Ostravy a dokonce i ze Slovenska z Rájeckých Teplic. Tanečníci měřili síly v devíti tanečních kategoriích. 

Město má být dobré pro život, říká Eliška Olšáková, starostka Valašských Klobouk

ROZHOVOR/ Uprostřed kanceláře sedí elegantní žena. Vítá mne starostka Valašských Klobouk Eliška Olšáková. Jak se křehká žena dokáže vyrovnat s nástrahami politického života?  

Košt na Březnici: Absolutní lahoda, patok dobrý do ostřikovačů, nebo hovnovica

„Cože? V porotě jsou potomci březnické nestorky páleničářky Stanislavy Chalupové?,“ děsím se. Opravdu můžu usednou v porotě po jejich boku?

Vlak nepojede. Koleje ale chodec přejít nesmí

Situace jako v Kocourkově se ve Zlíně na přechodu blízko železniční stanice Zlín-střed vedoucí od nákupního střediska Čepkov směrem do centra města opakuje každodenně. Signalizační zařízení u železničního přechodu se uvede do chodu a červená světla i se zvukovým signálem upozorňují chodce, že pojede vlak. Po několika minutách se signalizace vypne, aniž by vlak projel.  

Neriskujte na ledě! Zlínsko taje

Během tuhých mrazů si lidé dopřávali i venkovní bruslení, coby radosti zimy. Nyní by ale pohyb na zamrzlých vodních nádržích mohl být velmi nebezpečný. 

AKTUALIZOVÁNO

Babiš se během návštěvy Zlína navezl do primátora

FOTO, VIDEO/ - Prohlídku rozestavěného Památníku Tomáše Bati si nenechal ujít během návštěvy kraje premiér v demisi Andrej Babiš. Nechal se slyšet, že rekonstrukci památníku sám inicioval a podpořil částkou 60 miliónů. Vyznal se i z citů k legendě Zlína. 

Kluzké střívko potrápilo soutěžící

Mrzne až praští, zima zalézá za nehty, ze zabijačkových kotlů se linou oblaky páry. Na nádvoří a v okolí zámku pořádá KAFÉ ZÁMEK historicky první Zámeckou zabijačku. První březnovou sobotu si tady milovníci tradičních zabijačkových specialit už od devíti hodin pochutnávají na vybraných pochoutkách: prdelačce, jitrničkách, tlačence, škvarcích a spoustě dalších dobrot od mistrů řezníků.

Festival rozzáří Vášáryová i Hanzlík. Děti pobaví barevné opice

Největšími taháky očekávaného 58. ročníku Zlín Film Festivalu jsou bezesporu Magda Vášáryová a Jaroslav Hanzlík. Festival se váže ke 100. výročí založení republiky. Tematicky ho propojí československé filmy pro děti a mládež. Oslava výročí se promítne také do ocenění za mimořádný přínos ve filmové tvorbě.

Úřednice už darovaly na veletrh jednatřicet kabelek

Startuje nová sezona Kabelkových veletrhů Naděje a Deníku. První letošní se uskuteční 16. dubna ve Zlíně. Do sbírky už se zapojili zaměstnanci magistrátu, kteří darovali 31 kabelek.

„Jsem ráda, že náš dům nezbořili," říká Dolores Bata Arambasic

Přesvědčením i srdcem Čechoslovák a velký vlastenec. Švec, podnikatel, vizionář, pokračovatel díla Tomáše Bati. Z donucení prožil posledních čtyřiadvacet let svého života v Brazílii. Jan Antonín Baťa by 7. března 2018 oslavil 120. narozeniny. Zemřel v roce 1965, ale jeho jméno bylo očištěno až v roce 2007.

Kde stavět? Za bydlení ve městě si lidé připlatí, okolní obce lákají cenou

Nejdráž vyjde stavět na pozemcích ve Zlíně a okolí. Kdo nevyhledává ruch města, měl by se poohlédnout po bydlení v obcích, ze kterých to zpravidla není do měst daleko. Ty totiž nové obyvatele lákají ke koupi pozemků příznivou cenou. 

Závod Barum Rally ulicí Drahy v Jaroslavicích místní odmítají

Závod Barum Rally bývá velmi očekávanou událostí konce letních prázdnin. Jsou ale i místní části Zlína, jejichž obyvatelům se ze závodu rychlých aut zatočila hlava, pro jiné se stal noční můrou. 47. ročník Barumky se po pětatřiceti letech vrátil i do místní zlínské části Jaroslavice a trasa závodu vedla ulicí Drahy.

Číslo 5 žije i u nás. Jak vypadal druhý ročník robotické soutěže RoboGames?

FOTO, VIDEO/ - Páteční dopoledne na 11. budově zlínské univerzity na Jižních Svazích patřilo moderním technologiím. V rámci Dne otevřených dveří pořádala Fakulta aplikované informatiky druhý ročník robotické soutěže RoboGames.

Skákej, skákej medvěde. Fašankem skončilo období hojnosti

Skupinku masek jsem zahlédla z hlavní silnice vedoucí obcí. „Tady jsou, musíme nahoru,“ říkám posádce auta. Na fašanek jsem se vydala s celou rodinou. O dvě ulice nad námi probíhá masopustní veselí. Odbočím dvakrát doprava a přijíždím k reji masek.

Obyvatelé Podhradí si dlouho přáli svou vlastní kapli. Přání se jim brzy splní

Lidé z obce mnoho let chodili na mše do blízkých Pozlovic nebo Luhačovic. V roce 2014 se obci podařilo zakoupit pozemek v centru. Dnes na něm již stojí roubená kaple čekající na dokončení. Typově připomíná Jurkovičovy stavby na Pustevnách. Zastupitelstvo obce rozhodlo, že kaple bude dřevěná.

Prezidenta musíme ctít. Snad bude hodnější na lidi, doufá starosta

Volební výsledky jasně doložily rozštěpení veřejnosti. Fakta potvrzují i starostové obcí na Zlínsku. Ukázalo se to například v Podhradí. V 1. kole zde jako v jediné obci na Zlínsku vyhrál Jiří Drahoš. Ve 2. kole se jeho triumf neopakoval.   

V Podhradí volby nikdo nevyhrál: nastala remíza

V obci se 168 občany se rozhodlo uplatnit své voličské právo 124 obyvatel.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT