VYBRAT REGION
Zavřít mapu

STANISLAV JANALÍK

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Havel byl pro mě jako bratr

Zlín - Jedním z nejbližších přátel Václava Havla byl Miroslav Zikmund. Sám je přitom jedním z mála pamětníků, kteří pamatují i dalšího velikána našich národních dějin Tomáše Garrigua Masaryka. Zároveň se s ním dokonce osobně setkal.

Exprezidenta Václava Havla připomenou nejčastěji přímluvami při bohoslužbách

Zlínsko - Také chrámy a kostely na Zlínsku se připojily ke smutku celé republiky. Zádušní mše za zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla byly takřka neodmyslitelnou součástí uctění jeho památky.

Nový Zlín není lidem po chuti

Zlín - Jednou z nejčastěji zmiňovaných akcí roku 2011 byly ve Zlíně architektonické soutěže. Mají změnit neutěšený vzhled podchodu na náměstí Práce, parku Komenského, Gahurova prospektu stejně jako dořešit předprostor Kongresového a Univerzitního centra.

Havla připomenou dramata a lidé jej uctí minutou ticha

Zlín - V rámci státního smutku připravují i města na Zlínsku na další dny několik pietních aktů. Ve čtvrtek 22. prosince bude Baťův mrakodrap ve Zlíně patřit setkání, při němž se bude vzpomínat na bývalého českého prezidenta, dramatika a literáta.

V Sazovicích už vítali jezulátko. Podívejte se

Sazovice – /FOTOGALERIE/ Tradiční vánoční dostaveníčko pro své občany opět připravili v Sazovicích. Kromě příjemné sváteční atmosféry, prodeje řemeslných výrobků, vánočních ozdob, fotografií a pohlednic s vánoční tematikou všichni čekali především na již legendární vystoupení Půjdem spolu do Betléma.

'Klaním se jeho odvaze a zásadám,' říká policejní ředitel

Zlín - Také ředitele Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bedřicha Koutného úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla zasáhlo.

Jeho přátelství s dalajlamou bylo obohacující

Zlín - Známý cestovatel Rudolf Švaříček, který momentálně sklízí ve Zlíně úspěchy s výstavou Šangri-la, nedávno měl tu možnost být prostředníkem setkání Jeho Svatosti dalajlamy s Václavem Havlem.

Svobodu nám přinesl doslova na podnose. Neocenili jsme to.

Zlín - Nakladatel a bývalý zlínský disident Pavel Jungmann bere úmrtí Václava Havla jako obrovskou ztrátu. „Někomu to možná bude znít hloupě, ale mně to přijde, jako kdyby mi umřel někdo v rodině. Pro někoho je to možná fráze. Ale já o tom tak přemýšlím,“ posteskl si.

Hanáka budou vyslýchat v ČR

Zlín – Bývalý zlínský policista Marian Hanák, který je společně se zlínským rapperem Davidem Steelem zapletený do milionového podvodu, byl konečně vydán ze Slovenska do České republiky.

Seníkem šlehaly vysoké plameny. Ničily uskladněné seno a slámu

Provodov – /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ Nepříjemné pozdvižení zažili obyvatelé Provodova na Zlínsku, když v neděli večer zachvátil místní seník veliký požár.

Rozžatou svíčkou vzpomněli na osobnost Václava Havla

Zlín /FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ - Životní kruh Václava Havla se definitivně uzavřel. Jeho památku a především odkaz přišli v neděli 18. prosince krátce po půl sedmé večer uctít na náměstí Míru také Zlíňané.

Klid namísto nákupního šílenství v Držkové

Držková /AKTUALIZOVÁNO/ – Vánoce dorazily také do mladičkého držkovského Muzea dřevěného porculánu. Stálou expozici originálních nástrojů i hotových výrobků ze dřeva, která je ke zhlédnutí v kopii salašnické stavby, tak týden před Štědrým dnem obohatil zdobený stromeček, rozličné betlémy, ozdůbky, formičky na cukroví a další předměty spjaté s časem vánočním.

Zlíňané: Chceme na zámek chodit na výstavy

Zlín - Zlíňané mají jasno. Na zlínském zámku si přejí výstavní prostory. Alespoň to jsou nejčastější názory lidí, kteří se zapojili do projektu Zámek Zlín místo, kde se lidé setkávají. Hned 46 procent z celkového počtu 586 respondentů v dotaznících historickému objektu přisoudilo funkci výstavních prostor.

Stál 12 milionů. A je po boji

Zlín - S obchvatem Zálešné i pravobřežní komunikací od Otrokovic směrem na Jižní Svahy počítá v budoucnu nový územní plán Zlína. Včera jej po několika letech od prvních náznaků schválili městští zastupitelé.

Brána Svitu se otevřela. Podívejte se

Zlín – /AKTUALIZOVÁNO/ Ostudný osud křižovatky Antonínova, jejíž stavba stála asi 60 milionů korun, je konečně vyřešen. Alespoň částečně. Ve čtvrtek byla zkolaudována a včera ráno zmizely betonové zátarasy.

Na zimní údržbu má jít 10,7 milionu Kč

Zlín - Pokud by udeřila zima, jsou prý Technické služby Zlín připraveny. Opět na ně čeká řádná porce 236 kilometrů silnic, 137 kilometrů chodníků, 51 tisíc metrů čtverečních volných prostranství, přechodů i parkovacích ploch, a 260 zastávek.

Koalice Zlína: Ondrová lže, chceme její odchod z komisí

Zlín - Zlínská TOP 09-STAN se tvrdě opřela do tvrzení, jimiž se v minulém týdnu hájila exprimátorka Irena Ondrová. Spor se točí kolem jejího údajného neetického jednání, kdy za dobu působení Ondrové v čele Zlína získala firma jejího manžela EC-invest, s. r. o. zakázky za zhruba 8 milionů.

Přes tisíc lidí svým podpisem žádá zachování přechodu

Zlín - Petice za zachování přechodu na zlínské křižovatce ulic Dlouhá, Kvítková a Zarámí konečně dorazila na zlínský magistrát. Zatím zhruba 740 lidí řeklo své ne jeho zrušení. Přesto však prý radnice alespoň zatím jiné východisko nemá.

Čuba bude radit zemanovcům

Zlín - /FOTOGALERIE/ Strana Práv Občanů Zemanovci pomalu zbrojí do krajských voleb.

Radnice konečně zadá slibovaný audit

Zlín - Zlínská koalice prověří hospodaření radnice v předešlých dvou volebních obdobích. Začátkem roku zadá audit, který se zaměří na prodej majetku, převody nemovitostí i dlouhodobé půjčky.

Janečka byl v Dubaji, Ondrová zase v USA

Zlín - S magistrátem do zahraničí snadno a rychle. Tak popisuje zlínská TOP 09/STAN některé služební cesty svých předchůdců. Současně členy místní ODS a ČSSD vyzývá, aby vysvětlili, co jejich výlety městu přinesly.

Když byla u moci, firma jejího muže vzala zakázky za 8 mil.

Zlín - Údajně netransparentní veřejné zakázky na zlínské radnici byly nyní vládnoucí TOP 09/STAN trnem v oku už před loňskými komunálními volbami. Poprvé je však koalice konkrétní.

Bývalí radní pod palbou

Zlín - Tak ostrá už zlínská TOP 09/STAN dlouho nebyla. „Po roce se ukázalo, že naše kritika předchozího vedení radnice byla oprávněná,“ prohlásil včera zlínský primátor Miroslav Adámek (TOP 09/STAN).

Na jarmarku se prostřídá 146 prodejců

Zlín Od 13. prosince do 22. prosince bude zlínské náměstí Míru patřit Vánočnímu jarmarku. Také letos na všechny příchozí čekají řemeslné výrobky, vánoční ozdoby a stromky, kapři, punč a kulturní program.

Válka o stromy? Pouze ozdravování, zní z města

Zlín - Strom za stromem jde k zemi. Takhle to v posledních týdnech vypadá ve Zlíně. Zdejší radnice totiž ve velkém nařídila kácení zeleně.

Přechod v centru ruší

Zlín - S přechodem na zlínské křižovatce ulic Dlouhá, Kvítková a Zarámí se mohou chodci od čtvrtka 15. prosince rozloučit. Zlínská radnice totiž vyhověla požadavku Dopravního inspektorátu Policie ČR, který opakovaně poukazoval na to, že je velmi nebezpečný.

I ve Zlíně stávkovali. Jiní to ale bojkotovali

Zlín - Někde prázdné lavice, jinde naprosto běžný vyučovací den. Protestní akce proti plánovaným změnám v odměňování pedagogů včera vypukla i ve školách na Zlínsku.

Vnučka Jana Antonína Bati: Budeme bojovat až do posledního Bati

Zlín - /ROZHOVOR/ Potomci rodu Jana Antonína Bati zavítali opět do Zlína. Kromě návštěvy míst, kde mají kořeny, přijeli řešit také rodinné záležitosti.

Nové chodníky budou do zimy

Zlín - Nezvykle teplé počasí na počátku prosince umožnilo zlínské radnici prodloužit práce na projektu Chodníky 300. Než definitivně udeří zima, mají se dočkat alespoň některé zlínské ulice.

Město se dohodlo s firmami. Antonínova otevře své brány

Zlín - Betonové zátarasy na křižovatce Antonínova mají nejpozději do deseti dnů zmizet. Zlínská radnice se konečně dohodla se společnostmi Sdružení podnikatelů Baťův areál Zlín a B. A. Zlín, které proti stavbě podaly námitky.

Zlínské přechody se dočkají lepšího nasvícení. Ale kdy?

Zlín – Snížená viditelnost v zimních měsících mnohdy může řidiče i chodce vystavit nebezpečným situacím. Řada přechodů pro chodce ve Zlíně není totiž řádně osvětlena. Nejčastěji jsou zmiňovány ulice Pod Babou či Luční.

2012: Kraj má velké plány, ale opět se zadluží

Zlínský kraj - Silnice I. a II. třídy, rekonstrukce 14. a 15. budovy, rozvoj a modernizace nemocnic zřizovaných krajem a další velké projekty. Na to vše myslí rozpočet Zlínského kraje na rok 2012, který včera představila Rada Zlínského kraje.

Malíře či cukrářku si před svátky objednají

Zlínský kraj - Vánoce se nezadržitelně blíží. V pracovním shonu mnozí hledají marně čas na nákupy dárků, pečení, úklid, malování či drobné domácí práce. Poslední dobou řeší řada lidí podobný časový pres pomocí firem či specializovaných živnostníků.

Televize už jen digitálně

Zlínský kraj - Česká televize k 30. listopadu vypne poslední analogové vysílače velkého výkonu ČT1 Zlín Tlustá hora a ČT1 Vsetín Bečevná. Kromě toho ukončí také řádný provoz všech zbývajících analogových dokrývačů.

Soud chátrá. A neví se, co s ním

Zlín - Co s ní? Zlín má další budovu, se kterou si město neví rady. Mimo zámek, o jehož budoucnosti pomáhají rozhodnout Zlíňané, musí radnice řešit využití budovy bývalého okresního soudu.

Sazovicím se konečně splnil 'cyklosen'

Mysločovice - Cyklostezka mezi Sazovicemi a Mysločovicemi se včera konečně dočkala slavnostního otevření. Na zhruba 980 metrů dlouhou asfaltobetonovou spojnici mezi oběma obcemi tak oficiálně mohou vyjet cyklisté.

Kostely otevřely brány. A přitáhly i Japonce

Zlínský kraj - Kostely dnes nejsou jen místem, kde se setkávají věřící. Mají také svou historii a příběh a tím lákají turisty. Projekt Otevřené brány přitáhl mimo časy pravidelných bohoslužeb do jed- nadvaceti kostelů ve Zlínském kraji takřka sto tisíc návštěvníků.

Napsat hru pro děti je alchymie

Zlín – Knihovna není jen rájem knih v regálech, ale především příběhů. Právě jednomu z nich vdechlo v Krajské knihovně Františka Bartoše (KKFB) život Divadlo Kufr. Představení Velký Fuk zavedlo děti do pohádkového světa, kde řádí zlobivý komínový krtek.

Muži už podruhé shořel dům, možná jej někdo zapálil

Halenkovice /AKTUALIZOVÁNO/ – Poklidný sobotní večer se změnil v Halenkovicích na Zlínsku během chvíle v noční můru. Jeden z rodinných domů zachvátily nepozorovaně plameny. Když oheň spatřili sousedé a další svědci, šířil se již střechou jednopodlažní budovy.

Vánoce letos začaly opět ve Hvozdné

Hvozdná – Djedinečný zážitek. Vánočně ozdobený sál jejich hlavní scény a působivé exponáty posouvaly všechny příchozí o několik týdnů dále. Do času, kdy již na adventním věnci dávno hořely všechny svíce.

Houfy dětí v knihovně, lákalo i divadlo a žonglování

Zlín – Krajská knihovna Františka Bartoše (KKFB) ve Zlíně patřila v sobotu našim nejmenším. Den pro dětskou knihu přilákal do jejích prostor houfy dětí. Na ty čekaly kromě jedinečného setkání s knihami, také andělská dílna pro děti, divadelní představení, vyhlášení vítězů výtvarné soutěže, žonglérská dílna či čtení vánočních příběhů.

Zátarasy brzy zmizí, slibují

Zlín - Stála šedesát milionů, ale dosud ji nikdo nevyužívá. Křižovatka Antonínova přitom měla opět vdechnout život dávnému podnikatelskému srdci Zlína.

Večírky: pro všechny i pro úředníky zvlášť

Zlínský kraj - Vánoční čas není jen obdobím nákupů, ale i bilancování a setkání. Řada společností tak pro své zaměstnance chystá tradiční večírky, na nichž si kromě hodnocení úspěchů či neúspěchů najdou chvíli i na drobná pozastavení.

Rodiče pozor! Zábradlím lehce projde malé dítě

Zlín – Skutečně víme, kde žijeme? Zlín mnohdy skrývá nástrahy, které při běžné chůzi městem ani nepostřehneme. Mnohá zábradlí ve městě slouží již desítky let. Mnohdy kolem nich projdeme bez povšimnutí, přitom však stačí málo a může být velmi nebezpečné.

Vyměnili okna, zrekultivovali skládku, vysazují centrum obce

Velký Ořechov - Komunální volby přinesly Velkému Ořechovu částečnou obměnu v jedenáctičlenném zastupitelstvu, které má od loňska hned pět nových členů. Starosta Miroslav Majíček po roce bilancuje. Nejvíce si zatím považuje umoření dluhu, který zbyl obci z let 19982002.

Na kole po cyklostezce ze Zlína do Otrokovic? Nejdřív za 3 roky

Zlín - Zlín městem cyklistů? Dnes naprostá utopie, ale v budoucnosti to chce radnice změnit. Například ježdění na kole denně do práce mezi Zlínem a Otrokovicemi prý může být brzy realita.

Nemají kde zaparkovat. A tak musí platit pokuty

Zlín - Zaparkovat ve Zlíně? To je věčný problém, který zatím nikdo nevyřešil.

Stál Zlín miliony. Neví se, co s ním

Zlín - Do rekonstrukce Zámecké restaurace investovala zlínská radnice více než 20 milionů korun. Výsledek? Luxusní vybavení leží ladem. Magistrát prostory restaurace provizorně propůjčil výstavě Šangri-la.

V sídle kraje nabídnou díla handicapovaných

Zlín - Ve zlínském Baťově mrakodrapu se připravují hned tři charitativní prodejní akce. Lidé na nich mohou zakoupit hezký dárek vyrobený v chráněných dílnách a zároveň podpořit zaměstnávání handicapovaných a znevýhodněných spoluobčanů.

Radní ustoupili. Okolí poutního kostela opraví

Zlín - Po ročních diskusích rozhodl hlas lidu. Centrum Štípy se má stát hezčím a bezpečnějším

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT