VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZDENĚK SKALIČKA

Zdeněk Skalička / Slovácký deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zájem o čistírny oděvů je na Slovácku malý

Slovácko - Nižší poptávka po službách chemických čistíren a prádelen je dlouhodobě také na Slovácku. Lidé si perou své oděvy častěji než dříve doma vobyčejných nebo automatických pračkách.

Cyklostezka mezi Traplicemi a Jalubím není prioritou

Traplice, Jalubí - Vřadě obcí na Slovácku se staví nebo už bylo postaveno mnoho kilometrů cyklostezek. Vobležení kolařů by jistě byla istezka spojující dva mikroregiony - Buchlov a sousedící Severní Chřiby a Pomoraví. Představitelé obcí Traplice a Jalubí ale tvrdí, že vsoučasné době není budování cyklostezky na pořadudne.

Nedachlebice dostanou k 800. narozeninám novou knihu

Nedachlebice - Monografie s názvem Nedachlebice: 800 let obce bude o třetím srpnovém víkendu představena v Nedachlebicích na Uherskohradišťsku. Stane se tak v rámci třídenních oslav osmistého výročí první zmínky o obci.

Nedvědi přilákali do archeoskanzenu tisícovku lidí

Modrá - Slavní folkoví písničkáři Jan a František Nedvědovi se skupinou Tiebreak připravili víc než dvanácti stovkám diváků ve čtvrtek večer vArcheoskanzenu Modrá hluboký umělecký zážitek. Dvouhodinový koncert bude vlidech, kteří se ho zúčastnili, doznívat hodně dlouho.

Policisté se zaměřili na kontrolu taxiků

Slovácko - Dopravně bezpečnostní akci snázvem Taxi, uskutečnili na Uherskohradišťsku vnoci zpátku na sobotu místní strážci zákona.

Motoristé si pletou lesy se závodní tratí

Zlínský kraj - Nekonečný boj svádějí myslivci a lesníci s motorkáři, kteří zejména v období deštivého počasí dělají škody na lesních cestách, pěšinách i v porostech. trápí je ale také jezdci na koních.

Poutníci jdou pěšky ze Svatého Hostýna na Velehrad

Svatý Hostýn, Velehrad - Znejvýše položeného mariánského místa na Moravě, Svatého Hostýna, vyrazilo ve čtvrtek na sto deset poutníků na šedesát kilometrů vzdálený Velehrad. Ještě než se poutníci vydali po vloni dokončené poutní stezce, zúčastnili se vbazilice Panny Marie na Svatém Hostýně mše svaté, kterou celebroval předseda Matice velehradské, páter JanPeňáz.

Kostely na Slovácku už ukazují vyškolení průvodci

Velehrad, Uherské Hradiště - Dvě významné sakrální stavby na Uherskohradišťsku - baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě, lapidárium pod ní a farní kostel svatého Františka Xaverského vUherském Hradišti - si může až do konce měsíce září prohlédnout sprůvodcem široká veřejnost. Slibuje to pilotní projekt snázvem Otevřenébrány.

V Kostelanech otevřeli nové přístaviště

Kostelany nad Moravou - Na čtyřiašedesáti­kilometrové vodní tepně Baťova kanálu bylo vsobotu slavnostně uvedeno do provozu nově vybudované přístaviště vKostelanech nad Moravou.

Pomalu končí čas ocílek, špejlí a domácích zabijaček

Modrá - Zima je na vesnicích časem ocílek, špejlí, ovarů, jitrniček, jelítek, tlačenky, zabijačkového guláše nebo mozečkové omáčky. Jenže čas domácích zabijaček, které bývaly na vesnicích Slovácka radostnou hospodářskou událostí a nedílnou součástí zimy, se pomalu chýlí ke svému závěru.

Slovácko trápí přemnožení divočáci

Slovácko - Divoká prasata se na Slovácku přemnožila a okupují všech třiadevadesát honiteb okresu. Nikdo ale přesně neví, kolik divočáků v našem okrese je, protože se neustále pohybují z místa na místo. Myslivci tvrdí, že je jich rozhodně mnohonásobně víc, než by bylo žádoucí.

Lapidarium na Velehradě: oprava za miliony

Velehrad - Už čtyři roky probíhá rozsáhlá rekonstrukce baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve Velehradě. Letos na jaře se dočká první etapy obnovy ipodzemí svatostánku– lapidárium slabyrintem barokníchkrypt.

FOTO: Ministrům zahrál v bazilice Hradišťan

Velehrad - /FOTOGALERIE/ Ministři práce a sociálních věcí ze zemí Evropské unie zavítali v pátek vpodvečer na Velehrad.

Myslivci: Srážek aut se zvěří je nejvíce na podzim

Zlínský kraj - Počet dopravních nehod, při nichž se střetávají osobní i nákladní auta se zvěří neubývá. Centrum dopravního výzkumu uvádí, že vloni došlo v České republice k osmi a půl tisícům střetů se zvířaty. Za devět měsíců letošního roku bylo takových karambolů bezmála šest tisíc.

Krajským hasičům vládne žena

Zlínský kraj - Šestého setkání nositelů titulu Zasloužilý hasič Zlínského kraje, které se uskutečnilo před několika dny v Kunovicích, se zúčastnila celá řada významných hostů. Přítomná byla i ředitelka Hasičského záchranného sboru (HZS) Zlínského kraje Jarmila Čičmancová. Jediná žena, která v České republice vládne profesionálním hasičům v kraji.

Myslivci: Jelení říje vrcholí

Slovácko - V těchto dnech by v lesích Chřibů a bělokarpatských honitbách měla vrcholit jelení říje. Je to doba, kdy celá řada příslušníků Hubertova cechu spí pouze několik hodin denně a většinu času tráví v blízkosti říjišť, aby jim neušlo ani jediné jelení zatroubení.

Pod rukama restaurátora ožil největší jalubský kříž

Zlínský kraj - V renovaci kamenných soch a křížů z devatenáctého a dvacátého století pokračovala i letos obec Jalubí na Uherskohradišťsku.

Kunovičtí páleničáři: uspokojíme všechny zákazníky

Kunovice - Zatímco ve většině pálenic na Slovácku si ještě užívají relativního klidu, v pěstitelském lihovaru kunovických zahrádkářů se páleničáři Josef Borek a Antonín Špaček mají ohánět. Dokončili instalaci vysoce moderního kotle na pálení menšího množství kvasu a pilně se připravují na nadcházející páleničářskou sezonou, která tam začíná jako první v okrese právě dnes.

Pouť Matice velehradské obohatily věčné sliby řeholnic

Velehrad - Ačkoliv atmosféra v pořadí už druhé pouti Matice velehradské byla ve srovnání s nedávnou národní poutí méně pompézní, přesto včera přilákala do Velehradu několik stovek poutníků z různých končin naší vlasti.

Salaš s Velehradem propojí cyklostezka

Zlínský kraj - Příznivci cyklistiky se mohou těšit na novou cyklostezku, která už letos na podzim propojí poutní Velehrad se sousední obcí Salaš. Se zemními pracemi na čtyřkilometrovém úseku začali stavaři už na sklonku července u autokempinku za Velehradem, který je už tři roky propojen asfaltovou cyklostezkou se Starým Městem.

V Archeoskanzenu vzdali hold slunovratu

Modrá - [FOTOGALERIE] Atmosféru čtvrtého ročníku Oslav letního slunovratu si o víkendu 21.-22. června mohli vychutnat návštěvníci Archeoskanzenu Modrá. Dvoudenní program v areálu slovanského hradiště připravily skupiny oživlé historie Velebův lid z Kunčic, Orcae Ita z Hradce Králové a domácí Velkomoravané.

Bazilika bude národní kulturní památkou

Zlínský kraj - Národní kulturní památka, to je nový punc, kterým se může pyšnit velehradská bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje. Výsostné postavení mezi historickými skvosty jí nedávno přiřkla vláda České republiky. „Rozhodnutí vstoupí v platnost až prvním červencem letošního roku,“ upřesnil správce velehradské farnosti Petr Přádka.

Ředitel oceněného Hotelu Mlýn: Uspokojíme nároky domácích i zahraničních cyklistů

Zlínský kraj - Hotel Mlýn ve Velehradě byl v minulých dnech jako jediný ve Zlínském kraji poctěn titulem nejlepší zařízení Cyklisté vítání 2008. Na vítězství mezi šestadvaceti certifikovanými podniky pohostinských služeb Zlínska je právem hrdý jeho ředitel, osmatřicetiletý Josef Hájek (na snímku), který má hostinské řemeslo v krvi.

Velehradská bazilika dostává novou fasádu

Zlínský kraj, Velehrad - Rozsáhlými opravami prochází už třetím rokem bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje ve Velehradě.

Poldr má zadržet povodňovou vlnu

Zlínský kraj, Velehrad - Výstavbou mola s altánem na dvouhektarovém rybníku Rákoš s mokřadem, lokálním biocentrem a protipovodňovou hrází v katastru obce Velehrad včera dokončili stavební dělníci. Nová vodní nádrž přišla na devět milionů korun. Slovácký deník o tom informoval velehradský starosta Stanislav Gregůrek.

Smuteční řečnice absolvovala tisíce projevů za půl století

Staré Město -Průvodkyní lidem na cestě poslední je už bezmála půl století dvaaosmdesátiletá smuteční řečnice Marie Hrabcová ze Starého Města. Velebné ticho smutečních obřadních síní a hřbitovů za ta léta rozechvěla svými smutečními projevy a recitacemi nejen v Uherském Hradišti, ale v mnoha městech a vesnicích na Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT