„Těch žádostí onáš zásah rok od roku stoupá,“ potvrdil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Zatímco před dvěma roky zasahovali u121případů, loni už číslo dosáhlo sto šedesáti událostí.

Nejvíce zásahů přitom absolvují především na Zlínsku, Vsetínsku iUherskohradiš­ťsku. „To je dáno především rozvojem průmyslu vtěchto lokalitách. Samozřejmě stím souvisí ihavárie cisteren na silnicích, které do podniku navážejí potřebné chemikálie,“ řekl Mitáček.

Například hned druhý den vnovém roce likvidovali tisíc litrů kyseliny chlorovodíkové, která vytekla vpodniku uLešné ve Valašském Meziříčí. Dělník tam prorazil vidlicí vysokozdvižného vozíku cisternu. Kyselina se vmžiku rozlila po celé výrobní hale a dostala se ido kanceláře. „Při této události byla zraněná dělnice, která se nadýchala nebezpečných výparů a skončila vnemocnici,“ připomněl událost mluvčí.

Podle něj jsou hasiči na tyto havárie dobře připraveni. „Absolvujeme protichemická cvičení, navíc jsme vposledních letech hodně investovali do ochranných pomůcek. Máme ispeciální protichemické vozy. Takže jsme schopni zasahovat ivpřípadě výskytu bojových látek,“ pochlubil se Mitáček.

Zvláštní kapitolu tvoří inálezy nebezpečných chemikálií. „Nejčastěji to bývá rtuť. Lidé často nádoby sní třeba vykopou na zahradě nebo naleznou někde ve sklepích,“ sdělil mluvčí. Zajímavý nález měl ale imajitel baťového domu ve Zlíně. Když loni na jaře kopal zahradu, naše tam barel slitrem prudce jedovatého kyanidu. „Pocházel totiž ze staré zlatnické rodiny, kde se dřív kyanid při práci používal,“ vysvětlil mluvčí původlátky.

Muž si však všiml nápisu na nádobě a ihned zavolal hasiče. „Řada občanů se chová při podobných nálezech značně nezodpovědně. Lidé vobavách zpokut nebo jiných postihů raději takové nálezy zamlčují, vyhazují je do kontejnerů sodpady nebo do volné přírody. To je právě největší nebezpečí, které hazarduje se životy a zdravím nejen samotných nálezců, ale také sdalšími lidmi vokolí,“ upozornil Mitáček.

Obzvláště nebezpečná může být izvídavost dětí, které si neuvědomí, že mohou ohrozit nejen své zdraví, ale iživotní prostředí a vodní zdroje. Ato je právě ipřípad ztohoto týdne zKroměříže, kdy děti vypustily zbarelu jedovatý styren. „Jejich hra nám přidělala hodně starostí a především práce,“ podotkl mluvčí.

Jedovatá látka se totiž dostala do kanalizace a hrozilo mimo výbuchu ikontaminace čističky odpadních vod. Naštěstí rychlým zásahem hasičů, kteří učističky položili záchytné norné stěny, se jed do vody nedostal.

„Chemici zDezy nám pak potvrdili, že ani výbuchy při nízkých teplotách, které vtu noc byly, nehrozily,“ konstatoval mluvčí. Majitel firmy, které barel patřil pak nakonec uvedl, že byl určený na vodu. Kanystry prý nedávno koupili a pravděpodobně byly špatně vymyté od původní látky.