„Je to neustálý problém. Nemáme výjezd, kdy bychom něco podobného nezaznamenali. I když je nás vidět a hlavně i slyšet, přesto jsou stále mezi námi takoví, kteří prostě na tu zelenou do křižovatky vejdou za každou cenu. Kolegové už si každý takový výjezd i natáčejí na kameru, takže máme na záběrech řadu takových chodců,“ potvrdil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Stejnou zkušenost zažívají denně i policisté. „Ano, je to problém,“ souhlasila zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková. Podle ní se to týká zejména starších lidí. „Stává se, že sirény neslyší nebo ani nevnímají výstražná světla. Navíc v ulicích se často zvuky odrážejí, což lidi plete tak, že nevědí, odkud vlastně to záchranné auto míří,“ konstatovala Javoříková.

Někteří se však nezastaví ani před houkající sanitkou. „Stává se, že musíme zastavit a čekat, než přejdou,“ konstatoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan. Podle něj to není jen otázka přechodů pro chodce.

Pohotovostní vozy musejí často čekat na přechodech, než přejdou lidé

„Řada lidí přebíhá silnice i mimo ně. Týká se to mladých i starých. Zřejmě mnohým nedochází, že třeba zrovna jedem zachraňovat lidský život, kde záleží na každé minutě. Naši řidiči musejí být proto moc obezřetní. Je to pro ně hodně stresující. Nemůžeme však s tím nic dělat,“ pokrčil rameny mluvčí.

Zkušenosti s chodci, kteří ignorují záchranné vozy, potvrdila Dagmar Pelikánová ze Zlína. „Zrovna včera jsem viděla v Prštném u Intersparu dva mladíky, kteří šli klidně přes silnici, a to v době, kdy přijížděla houkající sanitka. Musela kvůli nim zastavit. Řekla jsem jim, že až ji sami jednou budou potřebovat, tak kvůli takovému zdržení od jiných bezohledných lidí k nim může přijet pozdě. Ani se na mě nepodívali, jako bych mluvila k dubu,“ konstatovala Pelikánová.

Policie přesto upozorňuje, že všem těm, kteří se pustí do silnice v době, kdy přijíždí záchranný vůz, hrozí pokuta za přestupek.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE:

Zpravodajství Sport Kultura Podnikání Černá kronika