Soudce Pavel Houdek má vyslechnout několik dalších svědků, kteří se v tu noc potkali buď s dvojicí obviněných, nebo Janochem samotným. „Poté přejdu i k předčítání znaleckých výpovědí odborníků z oboru lékařství nebo psychologie,“ plánoval předseda senátu. Podle něj ale rozsudek dnes padnout ještě nemá. „Spis je hodně obsáhlý,“ vysvětlil.

Už při posledním stání, které se konalo v druhé polovině listopadu, si soudce vyslechl více než deset svědků. Vypovídal jak personál barů a restaurací, kde v ten den Janoch byl, tak i bývalí kolegové obou obviněných. Všichni shodně vypověděli, že u Janocha viděli ten den rány v obličeji staré i čerstvé. Poukázali rovněž i na opakované problémy s placením útraty.

To například potvrdil Martin Váňa, který tehdy pracoval jako číšník na Golem bowlingu. Janoch si tam v noci objednal pivo, které odmítal zaplatit. „Přivolal jsem proto ochranku, aby ho odvedla. Všiml jsem si jen, že je zraněný v obličeji. Některé rány byly ještě čerstvé. Muž pak vstal a sám odešel. Pak jsem ho ještě viděl na parkovišti, když jsem šel z práce. Seděl před barem Synot a nad ním stála městská policie a něco mu říkala. Ale víc jsem se tomu nevěnoval a odjel sem domů,“ vypověděl bývalý číšník.

Sedmadvacetiletý Šiška i třiatřicetiletý Sháněl ve své výpovědi z přípravného řízení uvedli, že v tu noc Janocha vyvedli opilého z baru Synot a poslali ho domů na Rackovou. Požádali přitom stálou službu, aby zkontrolovala městským kamerovým systémem, jestli tam opravdu zamířil. Ten však muže nikde nezachytil, proto se strážníci vrátili na místo a našli ho spát na chodníku.

Janocha proto probudili a protože jim tvrdil, že nemůže jít, poslali ho spát do křoví. Znova ho přijeli zkontrolovat kolem půl šesté ráno a podle jejich výpovědi Janoch stále nebyl schopen chůze. Za pár desítek minut na to muž zemřel. Našel ho až v poledne náhodný kolemjdoucí.

Oba strážníky původně policie podezřívala, že se na Janochových zraněních podíleli. Státní zástupce ale původní obvinění ublížení na zdraví s následkem smrti a zneužití pravomoce veřejného činitele překlasifikoval na neposkytnutí první pomoci. Za to hrozí oběma až dvouleté vězení.
Šárka Butnikošarovská