Obviněný se hájil tím, že s vyplácením odměn souhlasil tehdejší starosta města Ctirad Otta, od něhož měl i podepsaný příslušný dokument s časově neomezenou platností. Otta však u soudu uvedl, že se jednalo o souhlas pouze s vyplacením jedné konkrétní odměny. Podle dokumentu, doručeném soudu holešovskou radnicí, schvaluje odměny ředitelům tamních příspěvkových organizací městská rada. Ředitelé prý sami rozhodují jen o odměnách pro zaměstnance.

"Podle některých svědků pan Míček k vyplácení odměn sám sobě oprávnění měl, bylo to tam tak zaběhlé. Až s příchodem nové ředitelky se věc ukázala jinak. Nějaké generální zplnomocnění tam také bylo. Ředitel vykazoval zisky, rozděloval i odměny svým pracovníkům a nikdo ho za deset let nenapadl. V rámci všech auditů a kontrol to přitom bylo hodnoceno, že to je odměna, kterou si vyplatil sám. Když si to nevyřeší město Holešov, tak to nebude řešit soud tím, že to je zpronevěra," uvedl předseda senátu Petr Marák.

Podle soudu tak nelze na věc pohlížet jako na trestný čin. "Nikomu škoda nevznikla, když tam byly výnosy. Morálně by si to nikdo z nás asi nepřidělil. On si to přidělil, každý jsme jiný. Morálka a právo jsou však odlišné pojmy," dodal Marák. "Jsem spokojený, rozsudek je spravedlivý. Město za celou dobu mého působení ve funkci na domov nedoplácelo ani korunu. Organizaci jsem nepoškodil, počínal jsem si vždy naprosto čestně," poznamenal Míček, který se na místě vzdal odvolání.

Státní zástupce Jaroslav Vavřík, který pro obžalovaného žádal podmíněný trest mírně nad spodní hranicí sazby dva až osm let, si ponechal lhůtu pro podání odvolání, stejně učinila právnička holešovské radnice Jana Kozová. Rozsudek tak není pravomocný. Město Holešov prý teď bude údajnou škodu vymáhat v občanskoprávním řízení. Podle Kozové jde včetně zákonných odvodů o částku 1,358.821 korun.

Návrh na prověření případu podala na konci loňského roku holešovská radnice. Podle Ivany Bozděchové, nové ředitelky zařízení, mezitím přejmenovaného na Centrum pro seniory Holešov, se problém objevil po Míčkově odchodu z funkce. Obviněný exředitel vedl domov do loňského srpna. Míčkova nástupkyně prý objevila několik nesrovnalostí ve mzdách. Organizace nakonec pohledávku vyčíslila na 989.573 korun.

Přečtěte si také:

Bývalý ředitel domova důchodců v Holešově prý nic nezpronevěřil