Nejoblíbenější je prý stále jednoznačně pervitin. „Není problém jej sehnat nebo si vlastnoručně vyrobit, takže se kněmu uchylují uživatelé nejčastěji,“ zdůvodnil Netočný. Vyrábí se totiž zlehce dostupných léků, jako je nurofen, paralen či modafen. „Vyjde to levněji. Pokud si ho koupí od dealera, tak zaplatí za gram zhruba tisícovku,“ přiblížil.

Na čtyřiatřicet výrobců či distributorů drog na Zlínsku vminulém roce policie přišla. „Nejmladšímu zadrženému uživateli pervitinu bylo třináct let, marihuany pouhých jedenáct,“ sdělila policejní mluvčí Jana Bartíková. Nezletilých a mladistvých ale podle Netočného nenímnoho.

„Co se týče tvrdých drog, je to ojedinělý případ. Ale faktem je, že marihuanu užívá polovina středoškoláků,“ poznamenal. Za velké nebezpečí považuje také tabák a alkohol. „Všichni to nějak přecházejí a mávnou nad tím rukou. Ale není přece normální, že už děti ze základní školy vparku kouří a zapíjejí to různými destiláty,“míní.

Co se ale týče srovnání sostatními kraji, jsme podle něj vprůměru. „Nejvíce drogistů je vPraze, vÚsteckém kraji a na Ostravsku. Jejich počet ve Zlínském kraji proto není až zas tak alarmující,“ dodal Netočný.