A zřejmě se hodně podivovali i majitelé domku v Dolní Lhotě na Zlínsku, když v úterý odpoledne přišli domů. Zloděj jim ho stačil během doby, co byli v práci, zcela vykrást. Stačilo mu jen rozbít okno pomocí cihly, a už byl uvnitř domu.

„Z obývacího pokoje odcizil notebook, bezdrátovou myš, adaptér a CD nosiče. Z věšáku na chodbě ukradl klíče od auta. Pak vyšel do prvního patra, kde prohledal ložnici a dětské pokoje. Z nich si odnesl naši i cizí měnu, fotoaparát a šperky. Nešťastným majitelům způsobil škodu dvaapadesát tisíc korun,“ vyjmenovala zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková.

Dodala, že jen za prvních deset měsíců tohoto roku už policisté šetřili na Zlínsku osmaosmdesát vloupání do domů a bytů. Téměř padesát případů hlásí i policisté z Uherskohradišťska a Kroměřížska.

Podle policie lidé stále často podceňují i ty nejjednodušší zabezpečovací mechanismy. „Vybavení domu nebo bytu masivními bezpečnostními dveřmi se zámky odolnými proti jakémukoliv poškození snižuje velkým způsobem možnost zlodějů dostat se dovnitř,“ podotkla Javoříková.

Majitelé rodinných domů by podle mluvčí rovněž neměli zakrývat pohled na stavbu vysokými zdmi a hustými ploty. To právě může případné zloděje vést k myšlence, že za zdmi jsou zřejmě velké cennosti.

Policisté rovněž nedoporučují mít dům vybavený větším množstvím vchodů, zejména v přízemí. „Jinak je dobré je v každém případě zabezpečit, i když jsou méně používané,“ radí mluvčí.

Někteří vlastníci domů si svá obydlí nechávají zabezpečit i elektronicky. „V těchto případech je ale potřeba se vždy obrátit na odbornou firmu, zásadně nespoléhat na své síly,“ zdůraznila policejní mluvčí.

Takový typ ochrany ale stojí nemalé finanční prostředky, což mnohé odradí. „Bohužel to tak bývá. U nově postavených rodinných domů si majitelé téměř automaticky nechají namontovat některý druh zabezpečovacího zařízení. Horší je to u starších typů domů nebo i bytů. Tam si to majitelé dost rozmýšlejí,“ potvrdil majitel firmy, která se zaměřuje na zabezpečování, Jan Novotný z Jablůnky na Vsetínsku.

Zloději si však všímají i druhotných znaků, které ukazují na dlouhodobou nepřítomnost majitelů. „Je to například i neodklizený sníh nebo nevybíraná dopisní schránka,“ podotkla Javoříková.

Avšak i volně přístupné nářadí a žebříky mohou i při krátkodobé nepřítomnosti svést nenechavého lapku. „Rozhodně doporučujeme zavírat okna i v prvních patrech, a především ventilaci. Na po-otevřená okna už mnoho lidí totiž doplatilo. Dobré je nechat si na ně namontovat fólie, které brání jejich rozbití,“ upozornila Javoříková.