K razantnímu kroku přistoupil majitel obchodu v Uherském Hradišti v zoufalé snaze bránit se stále častějším krádežím. Tvrdí to vedoucí prodejny Hradišťanka Božena Kadlčková.

„Po nedávném zdražení krádeží markantně přibylo. Prakticky není dne, kdyby se někdo nepokusil odnést si zboží bez zaplacení. Proto jsme hledali způsob, jak se bránit,“ vysvětlila Kadlčková.

Podle zkušeností tamních prodavaček, které mají za zboží hmotnou zodpovědnost, kradou zloději především dražší věci, jako jsou luxusnější kávy, alkohol či šampóny.

Měsíčně tak škody v Hradišťance dosáhnou řádově až několika tisíců korun. Nejdrzejší individua se snaží odnést si nákup bez placení i vícekrát, třeba i dva dny za sebou.

Poslední pomyslnou kapkou byl pro majitele obchodu případ z minulého týdne. Celostátně hledaného muže a těhotnou ženu s lupem honil tehdy po městě i prodavač z Hradišťanky. Druhý den však už pár opět chodil na svobodě.

Policisté v uplynulých týdnech registrovali řadu drobných krádeží v obchodech. „Takové případy řešíme denně, vzhledem k výši škody jde většinou pouze o přestupky,“ uvedla hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. Trestného činu se zloději dopouští, pokud kradou opakovaně, nebo v případě, že byly v posledních třech letech za krádež už odsouzeni.

Podobné opatření, které zvolili v Hradišťance, však neschvalují zástupci Úřadu pro ochranu osobních údajů. „Pokud by někdo na takové počínání podal stížnost, případ bychom podrobně prošetřili. Pak určíme, jestli v prodejně porušují zákon, či nikoliv,“ komentovala hradišťský případ mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková. Zároveň však poznamenala, že u zlodějů je málo pravděpodobné, že by si stěžovali.
Někteří zákazníci počin hodnotí také opatrně. „Záleží na tom, jestli dotyčný ukradl drobnost, nebo něco dražšího. Myslím však, že to proti drzým zlodějům nepomůže,“ komentovala nástěnku se zloději zákaznice Ludmila Míšová.