Sháněl i Šiška však včera odmítli u soudu mluvit, proto soudce Pavel Houdek pouze přečetl záznam jejich výpovědí z přípravného řízení. Ty byly pořízeny ještě v době, kdy je kriminalisté podezřívali z ublížení na zdraví s následkem smrti a zneužití pravomoci veřejného činitele. Z těchto důvodů taky v polovině října 2005 putovali zhruba na měsíc do vazební věznice. Neprokázalo se však, že by strážníci Janochovi ublížili. Státní zástupce pak jejich obvinění překvalifikoval jako neposkytnutí první pomoci.

Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové jsou Šiška a Sháněl vinni tím, že neposkytli Janochovi první pomoc. „Zanechali ho ve křoví v silně podnapilém stavu a v době, kdy teplota v noci byla jen lehce nad bodem mrazu. Přitom poskytnout mu pomoc byla jejich povinnost,“ odůvodnila státní zástupkyně.
Při předčítání záznamu jejich výpovědí, které byly sepsány v říjnu roku 2005, v nich oba shodně popisovali, že opilého Janocha vyvedli z baru na zlínské Tržnici. Tam pozvracel koberec a odmítl zaplatit útratu. Podle Sháněla i Šišky byl tak opilý, že ho museli držet, aby nespadl. Už v té době si všimli, že měl dost pohmožděný obličej.

„Některé rány byly zaschlé, jiné ještě mokvaly,“ popisoval Šiška. Dále oba vypověděli, že Janocha poslali domů do Rackové a pak požádali velitele, aby přes kamery zkontroloval, zda opravdu šel tím směrem. „Ten ho ale nikde neviděl, takže jsme se vrátili a našli ho spícího ležet na zemi. Vzbudili jsme ho a přesvědčovali, ať vstane a jde domů. Janoch ale tvrdil, že nemůže a že se jen prospí a pak půjde, “ uvedla dvojice obviněných.

Údajně tedy Janochovi doporučili, aby si alespoň lehl do křoví, ale protože nemohl vstát, odtáhli ho tam sami. Během noci ho prý ještě několikrát kontrolovali, naposledy kolem půl šesté ráno. „Janoch tam stále spal. Probudili jsme ho, ale stále nebyl schopen jít domů. Na otázku, zda nemá nějaké zdravotní problémy, odpověděl, že ne. Neměl ani žádné čerstvé rány. Tak jsme odjeli,“ tvrdí obžalovaní strážníci. O pár hodin později našel náhodný kolemjdoucí Vojtěcha Janocha mrtvého.

(Květoslava Janochová, matka zemřelého Vojtěcha,přichází do soudní síně. Z jednání však byla na žádost advokátů obviněných vyloučena)

Strážníci rovněž v říjnových výpovědích popřeli, že by se na něm jakýmkoliv způsobem dopustili násilí. „Někteří provozovatelé barů neplatiče řeší po svém,“ uvedl Sháněl. Oba však upozornili na to, že když je policie vyslýchala, dělala to pod nátlakem a nutila je, aby se k činu přiznali. Šiška zprvu policii sdělil, že určitou míru násilí použili. Vzápětí to však popřel. „U výslechu bylo několik lidí, kteří mi kladli hrozně moc otázek. Ztratil jsem přehled, na co vlastně odpovídám,“ odůvodnil to ve výpovědi.

Soudce Houdek odročil další líčení na 20. listopad, kdy chce vyslechnout i svědky. Mezi nimi bude i Janochova matka, která proto byla včera ze soudní síně na žádost advokátů obviněných vyloučena. „Podle mě to chtějí zamést pod stůl a udělat to tak, aby to vypadalo, že ti strážníci za nic nemůžou. Já ale přišla o syna a trvám na tom, že jsou vinni,“ sdělila Květoslava Janochová.

Ta na začátku soudního líčení spolu s bratrem zemřelého Oldřichem požadovala od obou bývalých strážníků odškodné téměř ve výši 840 tisíc korun. Předseda senátu to ale zamítl s tím, že se jejich nárok vztahuje k úmrtí Janocha. „Obžalovaným se však neklade za vinu jeho smrt,“ vysvětlil Houdek.
Roman Šiška letos v březnu od městské policie odešel. Tomáš Sháněl doposud u strážníků vykonává administrativní činnost. „Už ale nemá funkci jako strážník,“ uvedla mluvčí Městské policie Zlín Šárka Škubalová.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

>> Kauza Janoch před soudem: nechali zlínští strážníci zemřít člověka?