Několik desítek krádeží vozidel už od začátku roku řešili zlínští policisté. „Letos máme hlášeno už šestačtyřicet odcizených aut,“ informovala jejich mluvčí Jana Bartíková. Podle ní se zloději nezaměřují jen na jeden typ vozidel. „Odcizen byl například Chrysler Toyota, ford či favorit,“ vyjmenovala mluvčí.

Zloději si nijak nevybírají, kradou tuzemské i zahraniční vozy

Na Uherskohradišťsku zaznamenali policisté už dvacet případů. „Zloději se na určité typy nezaměřují. Berou vše. Auta se pak buď snaží prodat, nebo je rozeberou na náhradní díly a obchodují s nimi,“ konstatovala policejní mluvčí policie v Uherském Hradišti Jitka Zámečníková.

Dvacet tři aut se v tomto roce ztratilo na Vsetínsku. Mezi nimi byl i případ majitele jednoho vozu, který zloději doslova „nahrál do karet“. „Vůz stál neuzamčený před domem a klíčky byly přímo na sedáku. Zloděj si dal dokonce práci s tím, že musel ještě posunout druhý vůz, který před ním parkoval, aby mohl se svou kořistí ujet,“ připomněla mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková.

Kroměřížští policisté řešili v tomto roce osmadvacet ukradených aut. „Z tohoto počtu se nám podařilo objasnit už deset případů,“ uvedla Blanka Králová z preventivně informační skupiny kroměřížské policie.

Největší zájem je podle statistiky kroměřížských kriminalistů o tuzemské značky. „Zloději se nejčastěji zaměřují na Škody Octavia a pak na vozy vyšších tříd. Naopak nejmenší zájem nenechavců je o vozy značky Opel a japonské automobily,“ vyjmenovala Králová.

Úspěšnost vypátrání zlodějů je například oproti vykradeným autům daleko vyšší. „Objasněnost těchto krádeží je více než čtyřicet procent,“ potvrdila Jitka Zámečníková. Každému dopadenému pachateli hrozí i několikaleté vězení. Výše trestu se odvíjí od způsobené škody.