Nájemníci však zřejmě budou muset rozdíl mezi protopeným a původně vyúčtovaným teplem tak jako tak zaplatit. Po tři roky uváděl bývalý vedoucí kotelny Dušan Loucký do spotřeby v účetnictví menší množství paliva, než které protopil. „Nikoho neokradl a dřevní hmota ani nebyla nikam odvezena. Hodnoty měsíční spotřeby byly ale upravovány tak, aby vyšly nižší náklady na výrobu tepla,“ upřesnil okolnosti případu místostarosta Brumova­Bylnice Václav Bližňák.

Na zvláštní způsob hospodaření přišel ředitel městských služeb Stanislav Lysáček po tuhé zimě loňského roku. „Zjistili jsme to při kontrole stavu zásob paliva mezi fyzickým a účetním stavem,“ poznamenal Lysáček. Rozdíl činil počátkem února 1 007 822 korun. Místostarosta nechal ověřit kvalifikovanou firmou, zda byla dřevní hmota spálena v kotelně. „Jen za odepsané palivo by tolik tepla nevyrobil. Ten milion se teď bude muset rozúčtovat mezi odběratele,“ konstatoval Bližňák.

Zhruba třetinu tepla odebírá samotné město, na teplovod jsou napojeny i dvě restaurace a jeden obchod. Zahřívá i radiátory v přibližně 460 bytech ve správě bytového družstva Obzor. „Zkusil jsem to spočítat a na jeden byt zbude podle spotřeby doplatit 800 až 2 000 korun dle velikosti bytu. Nebude to však jednorázová částka. Rozúčtujeme to do více splátek, abychom nezpůsobili lidem finanční problémy,“ podotkl místostarosta.

Dušan Loucký se k případu nechtěl vyjadřovat. „Já už zaměstnanec služeb nejsem, udělal jsem za tím tlustou čáru,“ sdělil. Nájemníci mají jiný názor. „Vím, že se tu o tom mluví. Doplácení nám vadit bude, mělo se to zjistit dřív,“ míní obyvatelka sídliště Družba, která nechtěla být jmenována. Záležitost se má definitivně dořešit na příštím jednání zastupitelstva.