Šestatřicetiletý muž z Uherského Hradiště zde nejméně poslední tři roky vařil týdně až 30 gramů pervitinu, řekl dnes novinářům Miroslav Bartys, velitel kriminální služby a vyšetřování uherskohradišťské policie.

"Laboratoř široká asi 1,5 metru a dlouhá tři až čtyři metry byla umístěna na druhé půdě za falešným štítem. Byly zde veškeré přípojky na vodu, elektřinu a odpad. Muž tvrdil, že vůbec neví, co doma má, jak se to tam dostalo a k zařízení se neznal," uvedl Bartys. Dodal, že 30 týdně vyráběných gramů činí asi 300 dávek za zhruba 30.000 korun. "Na Uherskohradišťsku je to největší dosud objevená varna. Pravděpodobně patří i k největším v rámci celé republiky," poznamenal kriminalista.

Policisté na případu pracovali od ledna. Postupně odhalovali dealery drogy, kteří kromě Uherskohradišťska zásobovali i Hodonínsko, Zlínsko a v menším množství pravděpodobně i Slovensko. Výrobce však byl velice opatrný, podle Bartyse o něm věděly jen tři další osoby, které drogu předávaly k další distribuci.

Kriminalisté předpokládají, že pervitin směřoval k desítkám konzumentů. Podle zatím zjištěných skutečností mezi nimi nejsou mladiství ani nezletilí. Policie dosud obvinila čtyři osoby z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Výrobce a šestadvacetiletý distributor pro Hodonínsko jsou ve vazbě. Pokud budou uznáni vinnými, mohou obvinění strávit ve vězení dva roky až deset let.

Varna je letos již jedenáctou nalezenou výrobnou pervitinu na Uherskohradišťsku. Naposledy odhalili tamní kriminalisté v říjnu varnu v obci Suchá Loz. Loni přitom policisté zajistili sedm těchto zařízení a v roce 2005 dokonce jen čtyři. "Svědčí to bohužel o tom, že počet konzumentů drog u nás stoupá," uzavřel Miroslav Bartys.