Potvrdila to Marta Kovaříková z poradenského centra pro sluchově postižené v Uherském Hradišti. „Jsou to podvodníci. Už jsem bohužel měla tu čest se snimi potkat. Dříve se objevovali jen ve velkých nákupních centrech. Teď už přišli ido kaváren na Slovácku a opomoc žádají icestující ve vlaku,“ rozčileně poznamenala Kovaříková.

Ta sama jednoho „neslyšícího“ doslova nachytala na švestkách. „Zastavil mě a pomocí kartičky žádal opříspěvek. Řekla jsem mu, že si odskočím pro peněženku a on mi sklidem odpověděl, že on klidně počká. Takže promluvil a sám se prozradil,“ popisuje svou zkušenost Kovaříková svarováním, aby si lidé na tyto prodejce dali pozor. Současně uvedla, že hradišťský svaz neslyšících žádné podobné sbírky neorganizuje. Finanční prostředky totiž handicapovaní získávají od městského úřadu nebo od sponzorů. Její slova potvrzuje také Josef Balíček zhradišťského Svazu tělesně postižených. „Já jsem se stěmito prodejci osobně ještě nesetkal a ani jsem onich neslyšel. Kdybych je však potkal, určitě bych jim nepřispíval. Nejedná se totiž ooficiální sbírku,“ uvedl Balíček.

Nepřispět padesátikorunou se rozhodla také sekretářka redakce Slováckého deníku, kterou muž rovněž navštívil. „Myslela jsem, že si chce podat inzerát. On mi ale jen položil na stůl lísteček stím, že není žebrák a že mu mám dát padesát korun za nějaký suvenýr. Když jsem mu nic nedala, zase rychle zmizel. Takový způsob prosby openíze je mi velmi nepříjemný,“ vyjádřila se sekretářka Jitka Machálková.

Obdobnou zkušenost má idvaadvacetiletá Lucie Slováčková zUherského Hradiště. „Dříve jsem tyto prodejce potkávala jen vnákupních centrech vBrně a Olomouci. Seděli jsme na obědě a oni rozdali po stolech kartičky a plyšové hračky, za které chtěli stovku. Kdo jim nepřispěl, na toho se mračili,“ podělila se osvé setkání s „hluchoněmými“ Slováčková. Zároveň dodala, že na tyto lidi už narazila ivněkolika kavárnách vUherském Hradišti.

Městští policisté klasifikují takové jednání jako buzení veřejného pohoršení. „Pokud je jejich chování lidem nepříjemné, člověka upozorníme, aby toho zanechal. Pokud neposlechne, můžeme mu udělit blokovou pokutu vmaximální výši tisíc korun,“ uvedl velitel městských strážníků vUherském Hradišti Jaroslav Ježo