Nejčastěji hasiči vyjíždějí k zapáleným popelnicím a kontejnerům. Ty mají na svědomí zejména mladí. „V letošním roce jsme řešili sérii několika požárů kontejnerů a obalových materiálů ve Valašském Meziříčí,“ podotkl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Podle Mitáčka se rok od roku mění lokality výskytu žhářů. „V letošním roce je to zejména Uherskohradišťsko a Vsetínsko,“ konstatoval mluvčí.

Nejnáročnější byl červnový zásah v podniku na recyklaci pneumatik v Uherském Brodě. „S ohněm bojovalo více než sto padesát hasičů, kteří krotili plameny dvaasedmdesát hodin,“ připomněl. Škoda se pohybuje kolem 35 milionů. Za oběť žháři padl i Kulturní dům ve Strání-Květné na Uherskobrodsku, ke kterému došlo v noci na začátku ledna. „Plameny zachvátily celou střechu domu. Hasičům se je podařilo dostat pod kontrolu až v odpoledních hodinách,“ sdělil mluvčí hasičů. Škoda činí asi deset milionů.

Dvakrát větší škodu způsobil zase pyroman, který na začátku září založil požár v brodském masokombinátu Filex. Pokud vyšetřovatelé zjistí, že oheň založil žhář, začnou společně s hasiči spolupracovat policisté. „V případech, kdy jsou škody malé, jako u těch, kdy dítě zapálí popelnici, můžeme pachatele postihnout i my. Ale u větších případů se tím zabývá policie,“ sdělil Mitáček. Sankce pro viníky nejsou zanedbatelné. „Pokuty se pohybují řádově od deseti po statisíce korun,“ uvedl mluvčí.

V závažných případech si však žhář může jít sednout do vězení i na několik let. V loňském roce bylo ze 633 požárů úmyslně založeno celkem padesát. „Letos jich máme už o tři více, ale naštěstí tyto typy požárů zatím nikdy nepřekročily hranici deseti procent všech požárů, ke kterým ročně vyjíždíme,“ konstatoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.