Dosud netrestané důchodkyni pomohly při ukládání trestu polehčující okolnosti. "Doznala se, svého činu litovala a před událostí vedla řádný život. Na druhou stranu se dopustila trestného činu na místě veřejném a pohnutky, které ji vedly ke spáchání loupeže, jsou také neomluvitelné," odůvodnila verdikt předsedkyně senátu Radana Macháňová Laštůvková.

Obžalované hrozilo až desetileté vězení, obhájkyně i státní zástupce však navrhli pouze podmíněné tresty, ke kterému se nakonec přiklonil i soud. "Myslím, že medializace celé věci je pro obžalovanou větším trestem než ten, co jí byl dnes uložen," dodala Macháňová Laštůvková. "Nemohu se teď podívat lidem do očí, za tu celoživotní ostudu to nestálo. Nechápu, proč jsem to udělala, snad jsem se zcela pomátla," uvedla seniorka v omluvném dopise doručeném pracovnicím banky.

Papíková podle soudu po předchozím zamaskování šátkem a tmavými brýlemi vstoupila do místnosti s přepážkami, kde se slovy "je to přepadení, dejte mi 300.000 korun" požadovala vydání této hotovosti. Pracovnice Iva Vélimová jí však odvětila, že tolik nemají. "Na to obžalovaná odpověděla, že ji i kolegyni Alenu Skramuskou zastřelí, když při tom držela v ruce plastovou atrapu pistole oblepenou černou páskou," přednesl v obžalobě státní zástupce Robert Hanuš.

Pracovnice jí poté vydaly 110.900 korun. Již předtím však aktivovaly bezpečnostní zařízení, a přivolaná policejní hlídka tak důchodkyni zadržela ještě před bankou i s ukradenými penězi. Obžalovanou usvědčil i záběr z průmyslové kamery spořitelny, kde je zachycena, jak se před vstupem do provozovny v chodbičce maskuje.

Papíková vinu přiznala a svého činu litovala. Jako důvod loupeže uvedla finanční tíseň. "Manžel po mně chtěl vidět peníze, které jsme měli na vkladní knížce. Myslel si, že tam je 90.000 korun, ale já jsem něco půjčila synovi. Manžel mi dal ultimátum, že když mu stav na knížce neukážu do 15. března, vyhodí mě z domu," řekla u soudu Papíková. Její jednání ohodnotil psychiatr jako zkrat.

Přepadené pracovnice při výsleších na policii řekly, že měly opravdu strach. "Byla nervózní a hodně razantní, nemělo smysl hrát si na hrdiny. Mířila na nás pistolí, že jde o atrapu jsem nepoznala. Po události jsem nemohla spát, pořád jsem zbraň viděla před sebou," uvedla Skramuská. Její kolegyně Vélimová však dětskou pistolku i lupičku po chvíli poznala. "Řekla jsem paní, že ji snímají kamery a že bude mít problémy," uvedla Vélimová.