Obviněnému původně za prodej marihuany nezletilému hrozilo až dvanáctileté vězení. Podle soudu se však nepodařilo prokázat, že znal skutečný věk kupujícího. Sazba tak klesla na dva roky až deset let. "Kupující se podle svědků v partě o tři až čtyři roky starších kamarádů choval jako starší osoba. Soudní znalkyně mu také nevěří, že obžalovanému svůj věk sdělil. Sám obžalovaný ale nepopírá, že kupujícího považoval za osobu mladší 18 let," odůvodnil verdikt předseda senátu Radomír Koudela.

Podle něho účel trestu nejlépe naplní výchovný trest, který nebude spojen s přímým výkonem trestu odnětí svobody. Obžalovaný se podle něho poučil a trestnou činnost již prý páchat nebude. "Je nesmyslné, aby v tom pokračoval, když zisky a riziko jsou ve zjevném nepoměru. A toliko jen osoba zjevně mdlého ducha by se snažila takto zbohatnout," dodal Koudela.

Obviněnému hrál do karet i fakt, že nebyl dosud soudně trestán a těší se dobré pověsti v místě svého bydliště i na střední škole, kterou navštěvuje. U soudu svého činu litoval. "Přišlo mi to jako dobrý přivýdělek. Nedomyslel jsem následky, jaké to může mít. Byla to pro mě dost špatná zkušenost, jsem poučený," uvedl obžalovaný.

Na nebezpečnost jeho jednání upozornil i státní zástupce Roman Kafka. "Nebyla to klukovina, kdy by daroval marihuanu kamarádům, ale šlo mu o obchodní profit za poměrně vysokou částku," upozornil Kafka.

Soud mladíkovi prokázal jeden prodej marihuany za 8000 korun a další dva za nižší částky do 1000 korun. Někteří svědkové však u jednání hovořili až o osmi prodejích. Všechny údajně financoval třináctiletý mladík, který podle soudu hotovost na drogu sehnal krádeží. "Později jsem se dozvěděl, že kradl peníze doma a pak byl v ústavu," dodal obžalovaný.