Nejvyšší soud totiž zamítl dovolání ČMFS a potvrdil tak, že fotbalový svaz neměl právo Valentu trestat. Představitelé svazu s rozhodnutím nesouhlasí a předseda disciplinární komise Alexander Károlyi řekl, že svaz už podal ústavní stížnost.

Károlyi výrok odmítá

Valenta byl v červenci 2004 fotbalovou disciplinárkou potrestán dvouletým zákazem činnosti ve fotbale a pokutou 100 tisíc korun. U odvolací komise neuspěl a rozhodl se pokračovat v boji u soudu. Argumentoval tím, že ho svaz nemůže trestat, protože není jeho členem, a u soudů opakovaně uspěl. „Zájmové sdružení, ať už fotbalistů nebo třeba zahrádkářů, nemůže svévolně zasahovat do života ostatních lidí stojících mimo sdružení a ještě očekávat, že si to lidé nechají líbit,“ reagoval prohlášením Valenta na nejčerstvější soudní výrok.

Károlyi však považuje rozhodnutí Nejvyššího soudu za absurdní a nelogické.

„My jsme pana Valentu netrestali jako člena ČMFS, ale jako předsedu dozorčí rady klubu, což je v německém modelu akciové společnosti nejvyšší představitel,“ řekl Károlyi a pokračoval: „Bylo by absurdní, kdybychom trestali hráče, delegáty i rozhodčí, a ti, kteří dávali pokyny k ovlivňování zápasů, by z toho vyšli beztrestně.“ Šéf disciplinárky se znovu pozastavil i nad tím, že do vnitrosvazových záležitostí zasahují civilní soudy.

„Je to v rozporech s normami FIFA. A všichni účastníci soutěží se před jejich startem zavazují, že je budou respektovat. Jinak by do nich ani nemohli vstoupit,“ uvedl Károlyi.

Výrok Nejvyššího soudu sice ve sporu s ČMFS dává za pravdu Valentovi, ale trest, který udělila disciplinárka, neruší. Také nic nemění na tom, že je Ivo Valenta obžalován z návodu k podplácení. Loni v lednu byl okresním soudem v Kroměříži uznán vinným a potrestán pokutou 300 tisíc korun. Krajský soud však kvůli procesním nedostatkům vrátil případ zpátky do Kroměříže. Jednání bude pokračovat v září.