„Včera ráno mi volal jeden obyvatel, který utoho vchodu bydlí, že přes noc někdo ukradl branku,“ řekla kastelánka vizovického zámku Jana Pluhařová. Podle ní to pravděpodobně udělal někdo naschvál. „Od letošního roku jsme totiž kvůli vandalům uzavřeli boční vstupy do zahrady. Chtěli jsme tak mít lepší přehled otom, kdo se vareálu pohybuje a lépe ho hlídat. Vždyť se jedná onárodní kulturní památku. Ato evidentně někomu vadilo,“ posteskla si kastelánka.

Za posledních několik let totiž vandalové napáchali vzámecké zahradě značné škody. „Loni jsme tam třeba umístili pětadvacet nových laviček a do čtrnácti dnů byly všechny poničené. Náš zahradník zase vysázel vparku nové stromy a někdo je všechny vpolovině zlomil,“ vyjmenovala Pluhařová několik zmnoha dalších případů.

Vzahradě se totiž občas objeví isáček sodpadky nebo rozkopané odpadkové koše. „Dokonce jsme tu loni měli dva hledače pokladů. Sdetektorem kovu chodili po parku a všude kopali. Když se jich pak někdo zeptal, jestli to mají snámi domluvené, lhali, že ano,“ podotkla Pluhařová.

Doplnila, že ztěchto důvodů se rozhodli začít bránit. „Nechali jsme udělat úplně novou část plotu ispříjezdovou a vstupní bránou, která nás stála sedmdesát tisíc. Aposlední krádež je zřejmě důsledek našeho snažení,“ ukázala na díru po brance.

Podle policejní mluvčí Jany Bartíkové není tento případ zrovna obvyklý. „Zloději berou vše, co mohou pak zpeněžit. Většinou jsou to měděné okapy, parapety a jiné kovy znovostaveb. Dokonce jsme měli krádež měděných svodů zkostela vBrumově-Bylnici. Zámek ale opravdu nepatří mezi časté případy,“ sdělila mluvčí.

Doplnila, že pachatele zámecká branka může přijít až na dva roky vězení.