Dočkalík nyní čelí obvinění z ohrožení pod vlivem návykové látky a ublížení na zdraví. Hrozí mu až pětileté vězení. K soudu dnes dorazil o něco později na pokyn svého obhájce, původně totiž žádal o konání v jeho nepřítomnosti. V jednací síni se odvolal na svou výpověď na policii, kde pití alkoholu i kouření marihuany před jízdou přiznal. Policisté v jeho krvi tehdy zjistili jedno promile alkoholu. Podle obžaloby navíc výrazně překročil v obci povolenou rychlost.

Mladík, který je vlastníkem řidičského oprávnění teprve od letošního března, čin doznal. "Cítím se vinen. Chtěl bych se omluvit rodině zemřelého, i když je mi jasné, že život mu nevrátím," uvedl Dočkalík. "To už mi nepomůže," reagovala na líčení přítomná matka zesnulého.

K nehodě mezi prvními dorazila starostka Němčic Marie Procházková. "Vzbudili mě, abych jako původním povoláním zdravotní sestra poskytla zraněnému první pomoc. Nechci jim křivdit, ale mladí lidé z auta na mě působili jako po požití drog. Já bych bezprostředně po takové nehodě nedokázala jen tak stát a dívat se. Nebyli z celé situace vůbec rozrušeni," poznamenala Procházková.

Zbylým třem pasažérům se stejně jako řidiči až na drobné oděrky při nehodě nic nestalo. "Věděla jsem, že má Lukáš popito. Myslela jsem si ale, že to odřídí," sdělila devatenáctiletá účastnice havárie Kamila Strachotová. Podle dalšího ze svědků, šestnáctiletého Davida Hašky, chtěla skupinka původně jet z Kostelce u Holešova na kroměřížskou diskotéku Slady taxíkem.

Nakonec se však rozhodli jinak. "Viděl jsem Lukáše pít alkohol. Do auta jsme ale všichni nastoupili dobrovolně. Jel poměrně rychle. Měl jsem obavy, ale nic jsem neříkal," řekl Haška. "V obci mohl jet pomaleji. Padesátkou určitě nejel," dodal další spolujezdec, devatenáctiletý Jakub Pravda. "Divili byste se, kolik lidí jezdí pod vlivem. Ani čtyři promile nejsou problém. Spousta z nich si myslí, že to zvládnou. Vy ale potom nevidíte ty mrtvé ve spisech, jejich fotky," varoval obžalovaného i svědky soudce Karel Rašín.

Středoškolský student Dočkalík dnes z jeho úst rozsudek neuslyšel. Soudce líčení odročil na 24. září kvůli výslechu znalce. Má potvrdit, zda by zemřelý utrpěl tak závažná zranění, kdyby byl připoután bezpečnostními pásy. Podle svědků je na rozdíl od ostatních cestujících zřejmě nepoužil.