"Týdně máme tři či čtyři výjezdy k použitým stříkačkám či jehlám, které drogově závislí odhazují v parcích nebo prakticky na jakékoliv travnaté plochy," uvedla Škubalová s tím, že případný nález jehly či stříkačky by obyvatelé Zlína měli oznámit na linku strážníků 156. Podle terénního pracovníka Viktora Karlíka lidé z K centra s uživateli drog o této problematice často hovoří. "Někteří nám použité jehly a stříkačky odevzdávají a mění si je, jiní na to nepřistupují. Je to případ od případu," řekl Karlík.

Podle něj služby zlínského K centra momentálně využívá kolem 140 uživatelů drog. "Klientela se nám zvyšuje, lidé přibývají každý den. Nějak zásadní nárůst to ale není," dodal Karlík. Centrum kromě krajského města působí i ve zlínské místní části Malenovice, v Otrokovicích, Vizovicích a Napajedlech.

Na Zlínsku byly v poslední době zaznamenány dva případy, kdy se o odhozenou injekční jehlu na dětském hřiště poranily hrající si děti. V březnu se v Otrokovicích píchl o jehlu v žebříku pětiletý chlapec. V květnu se poranil o rok starší hoch o jehlu na dětském hřišti ve Zlíně. Dětem v nejhorším případě hrozila infikace virem HIV nebo žloutenkou. Chlapec z Otrokovic je podle mluvčího tamní radnice Milana Plesara zdráv, všechny dosud provedené odběry byly negativní. O stavu hocha ze Zlína se bližší informace nepodařilo zjistit.

Podle Škubalové se osoba, která odhodí použitou injekční jehlu či stříkačku, dopouští přestupku znečišťování veřejného prostranství. "Pachateli hrozí až tisícikorunová pokuta. V případě, že by kontaminovaná jehla někoho nakazila, by věc mohla být posuzována jako trestný čin ublížení na zdraví," uvedla mluvčí zlínských strážníků. "Nikoho jsme dosud neobvinili, v těchto případech je takřka nemožné viníka dohledat," dodala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.