Ukradený materiál často končí ve sběrnách

Od ledna zlínští policisté zaznamenali takových případů devětapadesát. „Pachatelé se ve většině případů zaměřují na staré budovy, jako je třeba areál Svitu,“ uvedla zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková. Problémy se zloději kovů měli do nedávné doby i pracovníci firmy Toma v Otrokovicích. „Než jsme zavedli bezpečnostní opatření, tak brali zloději úplně všechno, co vypadalo jako kabel,“ uvedl vedoucí rozvodu elektřiny Zdeněk Reiskup. Každý týden řeší krádeže kovů i policisté na Kroměřížsku. Největší z nich zaznamenali v květnu.

„Tehdy neznámý pachatel odcizil deset kusů nerezových vík z volně položených potravinových nádrží v Kyselovicích. Škoda se vyšplhala na sto tisíc korun,“ popsala kroměřížská policejní mluvčí Blanka Králová. Dodala, že přesný počet krádeží však neevidují. V Uherském Brodě si zase zloděj pro svůj lup vybral místní hřbitovy. „Kradl hřbitovní vázy z bronzu a všechny doplňky, které se daly zpeněžit ve sběrnách kovů,“ uvedl Jaroslav Krejčíř z uherskohradišťské policie.

Na Vsetínsku nejčastěji řeší krádeže kanálových poklopů. „Jen za poslední měsíc z města zmizely čtyři,“ uvedl Libor Vráblík ze vsetínské městské policie.
Ukradený kov skončí většinou ve sběrnách kovošrotu. Podle policistů je největším problémem to, že v některých malých nebo domácích sběrnách nepožadují občanské průkazy, i když je to jejich povinnost. Za šrot tak dostane kdokoli peníze na ruku, aniž by byl veden v nějaké evidenci. A pokud už sběrny průkaz vyžadují, pachatelé to podle policie obcházejí většinou občanskými průkazy falešnými. Proto je jejich dopadení někdy složité.

Pracovníci sběren však tvrdí, že si na podivné prodeje dávají pozor. „Pokud zákazník vypadá podezřele, pak kov od něj nevezmu,“ řekl Josef Seidel ze sběrny kovů v Holešově a dodal, že občanské průkazy požadují od všech zákazníků. Totožnost zákazníka vyžaduje i sběrna kovového šrotu ve Starém Městě u Uherského Hradiště. „Pokud se objeví s kovem někdo podezřelý,ptáme se ho, odkud šrot má, popřípadě si to i telefonicky ověřujeme,“ uvedla Dobromila Vrbová z firmy Kovosteel, která má dokonce seznam věcí, které nevykupuje. Patří mezi ně například kanálové poklopy a rošty nebo střešní okapy.