Naštěstí včasné oznámení ztráty občanského průkazu ženu uchránilo před hrozící exekucí. „Loni v dubnu jsem ztratila kabelku. Měla jsem v ní i všechny doklady. Takže jsem šla na polici a hned ohlásila ztrátu občanky a dalších dokumentů,“ začala vyprávět Irena Hofhanslová ze Zlína.

Chvíli se nic nedělo, ale v červnu dostala doslova šok. „Přišel mi dopis z exekučního úřadu, kde mi sdělovali, že jestli nezaplatím pětadvacet tisíc korun, které jsem si měla půjčit od jedné banky, přijdou mi zabavit majetek. Přitom já si ale žádnou půjčku nebrala,“ podotkla žena.

Celý případ proto ihned oznámila policii. „Ano prošetřujeme tuto událost a po podvodníkovi pátráme,“ potvrdila zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková. Podle Bartíková ale tyto druhy podvodů nejsou nijak neobvyklé. „Docela často se stává, že si třeba vezme i podvodník na svého sourozence úvěr. Ale na druhou stranou to jsou případy, které se nám daří objasňovat a pachatele usvědčit,“ podotkla mluvčí.

Právě včasné ohlášení ztráty nebo odcizení dokladů je podle ní první krok, který by měl člověk udělat. „Jednak to oznámit policii a pak i příslušnému úřadu, který průkaz vydal. Pokud pak dojde ke zneužití průkazu, nenese za to člověk odpovědnost,“ podotkla mluvčí. Naopak každý podvodník, který by si chtěl na takovou průkazku sjednat úvěr či nakupovat na splátky, by mohl jít za podvod i na dva roky do vězení.