ZLÍNSKO

Festival Vizovické Trnkobraní 2022
KDY: pátek 19. srpna a sobota 20. srpna
KDE: Areál likérky Rudolf Jelínek, Vizovice
ZA KOLIK: od 750 do 1350 korun

Festival Vizovické Trnkobraní je jednou z největších hudebních událostí letní festivalové sezóny a nejvýznamnějším kulturním projektem ve Zlínském kraji. Následující ročník bude již 53. v jeho historii. Součástí festivalu bude i oblíbená soutěž v pojídání švestkových knedlíků otevřená široké veřejnosti. Ve festivalovém areálu bude možné ochutnat ovocné knedlíky vyráběné z různých druhů ovoce, ze kterých likérka Rudolf Jelínek pálí své destiláty, nebo navštívit v rámci speciálních exkurzí palírnu či muzeum slivovice. Trnkobraní ve Vizovicích založili vizovičtí nadšenci, aby oslavili nejvýznamnější plod tohoto regionu – švestku (valašsky trnku) a její tradiční a oblíbený produkt – pravou valašskou slivovici. Trnkobraní se vymyká z konkurence jiných velkých festivalů především svou maximální žánrovou tolerancí. Letos vystoupí například Rybičky 48, Tři sestry, No Name, Chinaski, Harlej, Mirai, Alkehol, Tomáš Klus, Visací zámek a mnoho dalších.

close Trnkobraní ve Vizovicích. Ilustrační foto info Zdroj: Deník / Jan Karásek zoom_in Trnkobraní ve Vizovicích. Ilustrační foto

FEDO: Mezinárodní festival dechových orchestrů a folklorních souborů
KDY: čtvrtek 18. srpna až neděle 21. srpna
KDE: Zlín
ZA KOLIK: zdarma

Festival zahájí koncert Sdružení dechového orchestru mladých Zlín a Velký dechový orchestr Zlín a v průběhu festivalu se mohou návštěvníci těšit na programy zahraničních i tuzemských souborů v ulicích města. Letos bude zastoupení kapel z cizích zemí opravdu bohaté – od Mexika, přes Chorvatsko až po Bulharsko. V sobotu 20. srpna pak po třídě Tomáše Bati projde klasický průvod a součástí bude samozřejmě také bohatý program na náměstí Míru a dalších místech Zlína.

První pivní slavnosti Lázeňského pivovaru Luhačovice
KDY: sobota 20. srpna od 13 hodin do 22:30
KDE: Družstevní 142, Luhačovice
ZA KOLIK: zdarma

Zanedlouho tomu bude přesně rok, kdy zdejší pivovar uvařil první várnu pravého luhačovického řemeslného piva. Tak k této příležitosti dorazte ochutnat celý sortiment jejich piv. Na čepu očekávejte mnoho druhů včetně nějakého zajímavého speciálu od spřáteleného pivovaru. K tomu bude hrát hudba, budou k dispozici pochutiny na grilu či řada dalších lákadel. Slavnosti se konají v areálu pivovaru, tedy kolem budovy pivovaru, kde se nachází i zahrádka Restaurace U Koňa.

KROMĚŘÍŽSKO

Dožínky Zlínského kraje
KDY: pátek 19. srpna a sobota 20. srpna
KDE: Kroměříž
ZA KOLIK: zdarma

Zemědělci ze všech regionů Zlínského kraje se na konci srpna sjedou do Kroměříže, kde se uskuteční krajské dožínky. Slavnost symbolicky zakončující žně. V pátek vystoupí na Velkém náměstí Cimbálová muzika Lintava a kapela hrající středověký rock Tempus. V sobotu se pak můžete těšit například na vystoupení dechové hudby Vlčnovjané nebo folkrockové kapely Moravians.

close Dožínky Zlínského kraje na Velkém náměstí v Kroměříži; sobota 21. srpna 2021 info Zdroj: Deník/Jan Karásek zoom_in Dožínky Zlínského kraje na Velkém náměstí v Kroměříži. Ilustrační foto

Komentovaná prohlídka výstavního projektu „Zachraň jídlo“
KDY: sobota 20. srpna od 14 hodin
KDE: Muzeum Kroměřížska
ZA KOLIK: 50 korun, snížené 30 korun, rodinné 115 korun

V rámci komentované prohlídky s kurátorkou Martinou Václavikovou se mimo jiné dozvíte, jak využít potraviny, které mají zdánlivě to nejlepší za sebou. Tato akce probíhá v rámci Dožínek Zlínského kraje.

Chovatelské trhy
KDY: neděle 21. srpna od 6 hodin
KDE: Výstaviště Kroměříž
ZA KOLIK: 50 korun

Nakoupíte okrasné ptactvo, drůbež, králíky, holuby a jiná drobná zvířata. Samozřejmostí je i široká nabídka krmiv, vitamínů a dalších potřeb pro chovatele.

Běh na Svatý Hostýn 2022
KDY: sobota 20. srpna od 13 hodin
KDE: Bystřice pod Hostýnem

Armádní výsadek zpestří program 19. ročníku Běhu na Svatý Hostýn. Letošní ročník Běhu na Svatý Hostýn bude také vzpomínkou a uctěním památky na výsadek skupiny Anthropoid. Orlové tak vzpomenou letošní 80 výročí od jejich úmrtí. Seskok se uskuteční ve 14 hodin na louce za venkovním pódiem, jen za příznivých povětrnostních podmínek. Pořadatelé vypsali soutěž v přesnosti seskoku i pro výsadkáře. Běh odstartuje z náměstí TGM v Bystřici p. H. v sobotu 20. srpna ve 13 hodin. Trať měří 5000 m s převýšením 422 m. Cíl je u rozhledny na Hostýně. Závod je součástí Českého poháru běh do vrchu.

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Top Víno Slovácka 2022
KDY: sobota 20. srpna od 14 do 19 hodin
KDE: Multifunkční zařízení u ZŠ Polešovice
ZA KOLIK: zdarma

Slavnostní vyhlášení výsledků XIII. ročníku soutěže TOP Víno Slovácka 2022. Jedná se o regionální ocenění nejlepších vín vybrané oblasti Slovácka. Bohatý kulturní program folklorních souborů, cimbálových muzik a další doprovodné akce. Po vyhlášení ochutnávka soutěžních vín a možnost návštěvy otevřených sklepů místních vinařů. Akce probíhá jako součást Vinařských slavností v Polešovicích.

close Ilustrační foto. info Zdroj: DENÍK/Daniel Smola zoom_in Ilustrační foto.

Rodinný den na farmě
KDY: sobota 20. srpna od 10 do 16 hodin
KDE: Farma Trojek Nedachlebice
ZA KOLIK: zdarma

Chcete se stát na jeden den farmářem? Vyzkoušet si, co všechno k práci na farmě patří? Přijďte s celou rodinou a užijte si hezký den. Pro všechny malé i dospělé návštěvníky je připraven zábavně naučný program. Absolvujete farmářovu stezku, setkáte se zvířátky, dozvíte se něco nového o jejich chovu a také zjistíte v čem všem spočívá práce farmáře a na závěr získáte „certifikát farmáře“. Celým dnem vás provede kouzelník Jirka Hadaš. Těšit se můžete na malování na obličej, tvořivé dílničky, fotokoutek, vyhlídkové jízdy na koňské bryčce a komentované prohlídky. Nebude chybět ani tombola, velká soutěž Bramboriáda a losování o farmářské ceny pro všechny absolventy farmářovy stezky. Občerstvení pro malé i velké, degustace s Vinařstvím Medek a nákup produktů z farmy je samozřejmostí. V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

Indiánské loučení s prázdninami
KDY: sobota 20. srpna od 14 do 16 hodin
KDE: Galerie Slováckého muzea, Uherské Hradiště
ZA KOLIK: zdarma

Přijďte si užít odpoledne s indiány do Galerie Slováckého muzea, kde se ocitnete na divokém západě! Správný indián ví, že potřebuje čelenku s pery, korálkové ozdoby, pomalovaný obličej, totem svého kmene a luk se zásobou šípů. To všechno, a ještě něco navíc čeká na všechny malé i velké indiány, kteří si chtějí užít tradiční galerijní prázdninovou akci. V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

VALAŠSKO

53. Mezinárodní folklorní festival Liptalské slavnosti
KDY: pátek 19. srpna až neděle 21. srpna
KDE: Liptál
ZA KOLIK: dospělí 200 korun, pouze neděle 100 korun, snížená cena 50 korun

Letos to bude již 53. ročník Liptálských slavností. Není mnoho festivalů, které se mohou pochlubit tak dlouhou a nepřetržitou historií. V Liptále se daří každoročně nabídnout příznivcům folkloru bohatou přehlídku domácího i zahraničního lidového umění. Na letošní Liptálské slavnosti přijedou opět soubory z blízkých i dalekých zemí: z Indie, Mexika, Itálie, Srbska a Slovenska. Z domácích souborů vystoupí Soubor písní a tanců Dyleň z Karlových Varů, FS Kohůtek z Bánova, FS Pozdní sběr z Napajedel, DFS Úsměv z Opavy, SVPT Vizovjánek s CM Ocún, zahrají cimbálové muziky Cérky a Kuráž ze ZUŠ Morava Liptál a DH Liptalanka. Nelze opomenout ani všech šest skupin domácího souboru Lipta – Malůšata, Malí ogaři, Malá Lipta, Základ, Senioři a Ženský sbor Rokytenka. Bohatý víkendový doprovodný program zahrnuje mimo jiné muzicírování před zámkem, řemeslnický jarmark s ukázkami tradičních řemesel (řezbáři, kováři, tkalci a další), atrakce pro děti (tvořivé dílny, skákací hrad, jízda na koních).

close 52. ročník Liptálských slavností, srpen 2021. info Zdroj: Allén Mirko Charlie Fordie zoom_in 52. ročník Liptálských slavností, srpen 2021. Ilustrační foto

Týden kultury – Valašsko
KDY: čtvrtek 18. srpna až středa 24. srpna
KDE: Velké Karlovice
ZA KOLIK: od 150 do 550 korun v závislosti na představení a místě

Devět divadelních představení během sedmi dnů v netradičním prostředí cirkusového šapitó uprostřed Beskyd: takový bude 6. ročník charitativního festivalu Týden kultury na Valašsku, který se uskuteční 18. až 24. srpna ve Velkých Karlovicích. Festival zahájí legendární Divadlo Bez zábradlí, které přiveze komedii Blbec k večeři s hvězdným hereckým obsazením v čele s Václavem Vydrou, Josefem Cardou a Rudolfem Hrušínským. V dalších dnech se diváci mohou těšit na Simonu Stašovou a Ladislava Freje v romantické komedii Na Zlatém jezeře. Malé Divadlo Komedie přiveze do Velkých Karlovic představení 1+1=3, které bylo nejvýše hodnoceno návštěvníky, a proto se na jejich přání po pěti letech opět vrací. Poprvé se zde představí spolek Pantheon s komedií Benátky pod sněhem v hlavní roli s Mírou Noskem a opět se uskuteční i dvě představení pro děti. Zlatým hřebem budou tři vystoupení Jaroslava Duška, jenž se na festival se Čtyřmi dohodami a Pátou dohodou vrací každý rok.

Festival UNITED 2022
KDY: čtvrtek 18. srpna až sobota 20. srpna
KDE: Dolní náměstí, Vsetín
ZA KOLIK: 1050 korun na celý festival, jen čtvrtek 300 korun, jen pátek nebo sobota 500 korun

UNITED je křesťanský multižánrový festival, který se koná na konci prázdnin v malebném městečku Vsetín. První ročník proběhl v roce 2011 a v roce 2019 účast přesáhla 5500 lidí. Multižánrovost festivalu UNITED se promítá ve škále koncertů různých hudebních stylů a spektru dalšího programu – semináře, workshopy, divadlo, film, sporty, street scéna, služba modliteb a duchovního poradenství.

Výstava mečíků
KDY: pátek 19. až neděle 21. srpna, 9.00 – 17.00 hodin
KDE: Zámek Lešná u Valašského Meziříčí

Nechte se okouzlit křehkou krásou mečíků a květinových aranžmá v historických interiérech zámku. K vidění bude široké spektrum druhů právě kvetoucích gladiol od pěstitelů a pěstitelek z širokého okolí.