ASTRO festival zdraví v Otrokovicích 
KDY: v sobotu 26. září a v neděli 27. září od 9 do 17 hodin 
KDE: Otrokovická Beseda 
ZA KOLIK: vstupné dospělí 50 Kč, děti 20 Kč

Akce zaměřená na zdravý životní styl, alternativní medicínu a astrologii. Na programu je: alternativní medicína, porady s věštci, astrology, numerology, odblokování, detoxikace, výklad z ruky a karet, měření aury, automatická kresba atd. Nebudou chybět doplňky zdravé výživy, mandaly, minerály, odborná literatura včetně rukodělných výrobků a šperků z přírodních materiálů. Po oba dva dny budou také přednášky, workshopy a meditace.

close ASTRO festival zdraví. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

KREATIV Otrokovice
KDY: v sobotu 26. září a v neděli 27. září od 9 do 17 hodin 
KDE: Otrokovická Beseda 
ZA KOLIK: vstupné dospělí 50 Kč, děti 20 Kč

Kreativní akce určená všem milovníkům ručních prací. Na programu je: Výtvarné dílničky, tvořivé workshopy, kreativní nápady a inspirace, materiál a pomůcky s výstavní slevou, hand made výrobky, ukázky výtvarných technik. Prodej materiálu a pomůcek pro tvoření například korálky s komponenty, látky, galanterii, bavlněnou přízi, šicí a vyšívací stroje, umělecké i hobby štětce, fixy, razítka, jehlice. Možno zakoupit vyšívané, plstěné nebo drátované šperky, originální dřevěná fotoalba, háčkované a šité hračky, kreativní stolní hry, vonné soli, svíčky, osobitá přáníčka, barevnou keramiku apod. Nebude chybět ani vánoční dekorace ve formě perličkových ozdob, svícnů nebo andílků.

close KREATIV Otrokovice. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

Dětský soubor Tligáček: Sestoupil anděl z nebe
KDY: v neděli 27. září od 16 hodin 
KDE: náměstí Míru ve Zlíně 
ZA KOLIK: vstupné zdarma 

Vystoupí dětský sbor Tligáček, který zpívá anglicky i česky. Program má název "Sestoupil anděl z nebe". Jedná se o příběh o setkání člověka s andělem inspirovaný skutečnou událostí.  Dětský sbor již zpíval na více místech ČR, ale i Evropy (Skotsko, Švýcarsko, Itálie, Německo).

Hravá výstava Svět kostiček ve Zlíně 
KDY: denně do 18. října, 8 - 12 a 13 - 17 hodin
KDE: zlínský zámek 
ZA KOLIK: vstupné dospělí 70 Kč, děti 60 Kč, rodinné 200 Kč. Vstupné pro školní kolektivy je 50 Kč/dítě

Putovní výstava Svět kostiček se na podzim zastaví na zlínském zámku. Malí i velcí milovníci pestrobarevných kostiček LEGO® se mohou těšit na herní výstavu projektu putovních výstav Svět kostiček®, který nabídne největší sbírku továrních setů, města s kolejištěm a architektonických památek. Nebude chybět ani zlínská radnice. Součástí výstavy bude i dětská herna s kostičkami Lego Duplo a Lego Classic. Hravá výstava bude na zlínském zámku otevřená denně od 20. září do 18. října. 

Náplní výstavy bude tematická expozice s městskou tématikou, sestavenou na dioramatu města s kolejištěm a pohyblivými vlakovými soupravami. Dále se představí také vlastní tvorba vlakových souprav, architektonických památek, modely leteckého a raketového provozu (Nasa Discovery) a vybrané tovární sety - ediční modely za posledních 15 let. Nebude chybět filmová tvorba, válečná zóna robotů z edice Lego® Bionicle® a Hero Factory, ale také další zajímavé exponáty ze sbírkových fondů projektu Svět kostiček. Výstavu doplní Lukáš Vičánek ze Zlína, který sbírá slavné architektonické skvosty a pro zlínské zastavení vyrobil baťovské domky nebo zlínskou radnici. Pro nejmenší stavitele bude ke shlédnutí část rozsáhlé sbírky kousátek, chrastítek, kostiček, minifigů a hraček z dnes již nevyráběné edice Lego® Baby Primo® a naopak pro nejstarší zručné stavitele zajisté může zajímat ediční výběr vozidel Lego® Technic®. Sety z různých časových období budou v jednotlivých tematických celcích při vzájemném porovnávání představovat na první pohled patrné proporční, hmotové i estetické rozdíly na časové ose dle roku vydání exponátů a dostupných kostek někdejší produkce společnosti LEGO® 

Autor výstavy Ing. Arch. Petr Šimr má aktuálně ve sbírce přes 6 580 Lego staveb. Autor uvádí, že si s Legem hrál od svých 4 let. Při studiích na střední a vysoké škole na hraní neměl čas a ke hraní a sběratelství se vrátil až prvním ročníku doktorského studia. Kromě výstavy se zabývá také zakázkovou stavbou z Lega. Aktuálně patří mezi čtvrtého největšího sběratele Lega v ČR. Později se rozhodl pro sběratelství také stavebnice Seva. Je také lektorem Seva „Stavitelské akademie", což je mobilní - kreativně edukativní činnost pro mateřské školy, družiny a tábory. Nové autorské Seva modely jsou aktuálně připravovány také pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

close Hravá výstava Svět kostiček. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

Národní expozice bonsají a suiseki na výstavě Floria Podzim v Kroměříži
KDY: 25. až 27. září, otevírací doba každý den od 9 do 16 hodin 
KDE: Výstaviště Kroměříž 
ZA KOLIK: základní vstupné 100 Kč/osoba

Na Výstavišti Kroměříž proběhne od 25. do 27. září celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj. Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou Národní výstavu bonsají a suiseki České bonsajové asociace. Kvůli současné hygienické situaci proběhne celá akce podle bezpečnostních pravidel farmářských trhů.

Návštěvníci na výstavě nakoupí vše potřebné pro dům i zahradu od stovek prodejců z České republiky i ze zahraničí. Kromě tradičního prodeje rostlin, květin, stromů, keřů, zahradní techniky a dalších potřeb je připraven i doprovodný kulturní program, ve kterém vystoupí Stříbrňanka, Motýl Band CZ a Michal Tučný Revival band. Pod venkovními pavilony budou umístěny prodejní stánky i výstava kaktusů, sukulentů a masožravých rostlin.

„Celý pavilon B bude zasvěcen mimořádné XXIII. Celostátní výstavě bonsají a suiseki České bonsajové asociace. V pavilonu shlédnete ojedinělou výstavu desítek bonsají a kamenů suiseki, budou zde probíhat komentované prohlídky i poradenská služba o pěstování bonsají. Nakoupíte zde vše potřebné pro pěstování bonsají včetně literatury, nářadí, keramiky a rostlinného materiálu,“ řekl manažer výstavy Vojtěch Zahradník.

Pro malé zahradníky bude otevřen i unikátní zábavní park Dětský svět Kroměříž s desítkami vnitřních i venkovních atrakcí pro malé i velké. Dospělí návštěvníci výstavy mají navíc vstup do Dětského světu zdarma

Rybářovy žně už posedmé na Živé vodě Modrá
KDY: v neděli 27. září od 9 do 17 hodin 
KDE: Živá voda na Modré 

Tahákem botanické a sladkovodní expozice Živá voda na Modré budou v neděli 27. září Rybářovy žně. Lidé při nich mohou od 9. do 17. hodiny nasávat atmosféru kolem vody a rybí svět všemi smysly. Z osmimetrového proskleného tunelu, procházejícího pod vodní hladinou expozičního rybníka, mohou vidět některé z 32 druhů ryb. Lákadlem Rybářových žní bude aklimatizační pratuří obůrka, která je součástí expozice Živá voda. V obůrce letos na jaře spařilo světlo světa už druhé pratuří mládě. Světem bylinek bude v biocentru návštěvníky provádět Veronika Mergentalová. Chybět nebudou ani tradiční speciality z jihočeského kapra a dalších druhů sladkovodních ryb z nabídky mladovožického šéfkuchaře Michala Zelenky.

„V nabídce bude mít kapří a candátí hranolky, rybí polévku a saláty, ale také klobásy či filet s bylinkami z candáta,“ informoval Jiří Kroča, správce Živé vody. Dodal, že šéfkuchař Zelenka připravuje návštěvníkům už na sobotu překvapení. Svůj stánek s rybími specialitami rozbalí před biocentrem Živá voda v dopoledních hodinách. Děti i dospělí se mohou seznámit s rybářskými pomůckami a činnostmi, které patří k podzimnímu výlovu ryb.

close Lákadlem 7. ročníku Rybářových na Modré budou rybí speciality. info Zdroj: Zdeněk Skalička zoom_in

Gastronadšenci delikates obsadí v sobotu Skanzen Rochus
KDY: v sobotu 26. října od 10 hodin 
KDE: Skanzen Rochus nad Mařaticemi 

O poslední zářijové sobotě, 26. září, si mohou milovníci nejrůznějších delikates vyšlápnout do Skanzenu Rochus nad Mařaticemi, kde se od 10. hodiny uskuteční 7. ročník Slováckého festivalu chutí a vůní. Jeho pořadatelem bude Region Slovácko – sdružení pro rozvoj cestovního ruchu spolu Parkem Rochus. Zatímco motivem předchozích dvou ročníků byla jablka a následně brambory a zelí, tématem letošního ročníku budou ořechy a včelí med.

„Vše ale nebude zaměřeno pouze na ně. Na své si přijdou i milovníci dalších slaných i sladkých jídel, vína od místních vinařů, ale čepovat se bude pivo ze dvou slováckých pivovarů,“ informovala Veronika Friedlová z marketinku Region Slovácko – sdružení pro rozvoj cestovního ruchu. Doprovodný program bude laděn folklorně, proběhne také ukázka ruční výroby nudlí a ukázky pečení oblíbených slováckých pochoutek, mezi nimiž nebudou chybět třeba báleše. A co si můžete dát ve skanzenu k obědu? Třeba houbový guláš z čerstvých hub z Chřibů, srnčí guláš s chlebem, speciality z udírny, chlebové placky se škvarky, cibulkou a zakysanou smetanou. Festivalem provede návštěvníky Martin Rezek. Na své si přijdou při různých aktivitách ve skanzenu také kluci a holky.

close Gastrofestival ve Skanzenu Rochus nad Hradištěm. info Zdroj: Zdeněk Skalička zoom_in