Historicky významné místo spjaté s Adolfem Hitlerem pojmenované Vlčí doupě se nachází v severní části Polska u města Kętrzyn asi 200 kilometrů od Gdaňska.

Jak uvádí oficiální web památky, stavět se začalo kvůli chystanému napadení Sovětského svazu, kdy chtěl mít Hitler k dispozici ideální místo k plánovaní a řízení operace s názvem Barbarossa. Ta byla spuštěna v létě roku 1941.

Stavební práce začaly v lesích v listopadu 1940 pod záminkou výstavby chemického závodu. „Na ploše 250 hektarů bylo vybudováno asi 200 objektů. Jednalo se o protiletecké kryty, lehčí stavby z betonu a cihel a dřevěné baráky,“ uvádí web Vlčího doupěte.

Lesní prostor nebyl vybrán náhodou, pomohl totiž celou stavbu poměrně slušně ukrýt. O bezpečí osazenstva se z těžko dobytných krytů starala protiletecké obrana. Prakticky nemožné bylo projít minovými poli kolem celého komplexu i překonat ostnaté dráty, kterými byl obehnán. Okolí bylo samozřejmě střeženo i po zuby ozbrojenými vojáky.

Jak to ve Vlčím doupěti vypadá nyní? Podívejte se

| Video: Youtube

Navzdory svému opevnění Vlčí doupě rozhodně nebylo nekomfortním místem. Byl zde zaveden vodovod a kanalizace, nechyběla kvalitní silniční síť a o dobrou náladu se staralo kino, čajovny i sauna. Byly zde k dispozici i služby jako například kadeřnictví.

Hitler se bál otravy jídlem

Do bunkru se dostala i Margot Wölk, jak povyprávěla webu independent.co.uk. Margot byla jednou z ochutnávaček jídel. Hitler totiž žil v neustálé obavě, že ho někdo otráví. Proto každé jídlo, které hodlal pozřít, musel před ním okusit někdo jiný. A pokud přežil, mohl se do něj pustit i sám vůdce.

„Bezpečnostní opatření byla tak přísná, že jsem Hitlera nikdy osobně neviděla. Viděla jsem jen jeho fenku Blondi,“ vzpomínala paní Wölková.

Hitler v místě pobýval až do 20. listopadu 1944, kdy byl nucen prchnout před blížící se Rudou armádou. „O dva dny později přišel rozkaz Vlčí doupě zničit,“ doplnil web památníku.

Postupná proměna v ruiny

Nyní tak z Vlčího doupěte zůstaly spíše jen ruiny. I když poměrně zachovalé. Stěny některých železobetonových staveb jsou totiž silné i několik metrů a zničit se je tak nacistům ani sovětskému vojsku nepodařilo.

Stejně tak řadu chodeb, do kterých je však dnes vstup zakázán. „Museli jsme z nich už vytáhnout mnoho zraněných," sdělil webu dw.com průvodce Lukas Polubinski, který tím poukázal na neukázněné návštěvníky.

Místo chráněné blízkými jezery a močály  je turisticky natolik lákavé, že ho ročně navštíví asi 300 tisíc lidí. Vstupné pro dospělého činí 25 polských zlotých, tedy v přepočtu necelých 150 korun. Největším lákadlem je torzo hlavního bunkru určeného přímo pro Adolfa Hitlera.

V jedné ze zrekonstruovaných budov je dnes kinosál a expozice zbraní a granátů. Po areálu jsou pak umístěny informační panely. Hodně pozornosti zde budí i památník operace Valkýra vedenou plukovníkem Clausem Schenkem Graf von Stauffenbergem. Ten se ve spojení s dalšími pokusil prostřednictvím atentátu zavraždit nacistického vůdce. Neúspěšně. Hitlera exploze nezabila. Celá skupina spiklenců byla brzy odhalena a popravena, jak připomíná i web bbc.com.

close Tato expozice se snaží co nejvíce přiblížit, jak to v Hitlerově bunkru doopravdy vypadalo. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Expozice umístěné ve Vlčím doupěti  se snaží co nejvíce přiblížit, jak to v Hitlerově bunkru doopravdy vypadalo.

Místo o rozloze asi 250 hektarů je otevřeno celoročně vyjma svátků. Navštívit ho lze od osmi hodin ráno, zavírá se dle ročního období v rozmezí čtyř až osmi hodin večer. Součástí komplexu je také restaurace, ubytování a prodejna suvenýrů.