U nás uvidíme jenom částečnou fázi, ale ve skutečnosti půjde o zatmění prstencové. Prstýnek, který na nebi vytvoří Slunce s Měsícem, však tentokrát asi moc lidí neuvidí. Pokochají se jím pouze pozorovatelé v málo obydlených oblastech Kanady, na severu Grónska a na severovýchodě Sibiře. A pak také polárníci přímo na severním pólu Země.

Na Vsetínsku úkaz začne v 11 hodin 54 minut a skončí po necelých dvou hodinách ve 13 hodin 37 minut. V okamžiku největší fáze zatmění ve 12 hodin 45 minut zde Měsíc zakryje přibližně 13 procent průměru slunečního disku.

Celý průběh zatmění bude velmi dobře viditelný. Slunce s Měsícem se v době maxima budou nacházet v dostatečné výšce 64 stupňů nad jižním obzorem. Během zatmění budou obě tělesa procházet souhvězdím Býka.

Pozorování zatmění Slunce v březnu 2015 v areálu vsetínské hvězdárny.Pozorování zatmění Slunce v březnu 2015 v areálu vsetínské hvězdárny.Zdroj: Jan Husák

Pokud to aktuální situace v rozvolňování současných epidemiologických opatření dovolí, bude vsetínská hvězdárna po celou dobu zatmění otevřena všem zájemcům o jeho sledování.

Doufejme, že nám také počasí umožní zatmění sledovat. Pokud ne, další příležitost spatřit na Valašsku sluneční zatmění (opět částečné) budeme mít už v příštím roce, a to v poledne 25. října.

Jak bezpečně pozorovat Slunce během zatmění
Při sledování Slunce v průběhu zatmění je třeba dbát na ochranu zraku. Delším pohledem na Slunce si můžete poškodit oči a při pozorování dalekohledem dokonce hrozí nebezpečí oslepnutí! Pokud tedy budete Slunce pozorovat přímo, použijte například speciální brýle či tmavá svářečská skla. V případě teleskopického pozorování je užití speciálních filtrů nutností, popř. lze doporučit projekční metodu, kdy se Slunce pomocí dalekohledu promítne na nějakou rovnou plochu, třeba zeď nebo list papíru.

Pavel Svozil, Muzeum regionu Valašsko, odd. Hvězdárna Vsetín

Pokud se chystáte jedinečný úkaz na obloze vyfotit, můžete nám poslat své fotografie na: jarmila.kuncova@denik.cz. Rádi je následně zveřejníme na našem webu.