Dílo Jožky Barucha nese výrazný rukopis, je nezaměnitelné, a přesto se rozpíná od kresby, akvarelů přes řezbářské práce a návrhy pro tkaná textilní díla až po grafiku, včetně té užitkové. Dosud nás obohacuje uměleckým zážitkem, ale ve své době především sloužilo: jako ilustrace, propagace, reprezentace ale i funkčně jako koberec, zástěna, kabelka, hračka či pohlednice.

Největší X-Mass PARTY ve Zlíně.
OBRAZEM: Největší X-Mass PARTY ve Zlíně! To byly i žhavé efekty. Podívejte se

Na výstavě s podtitulem „S láskou k Valašsku“ jsou zastoupeny všechny polohy Baruchovy tvorby. Autorův vztah k rodnému kraji (narodil se a vyrůstal v Krásně) je jasně deklarovaný studiemi Valachů, návrhy na plakáty a pozorný divák jej nalezne i v ornamentech vycházejících z lidové tvorby. Nejsilněji však promlouvá z Baruchových povídek psaných jadrným valašským jazykem jeho dětství, které vyšly pod názvy Ludé z poza Junákova a Staříček Kubějů v pěti verzích.

Pohádka S čerty nejsou žerty
KVÍZ: Máte rádi české pohádky? Otestujte se, jak se v nich vyznáte

Druhým inspiračním zdrojem byla pro Jožku Barucha literatura. Ilustroval Erbenovy balady, pohádky, ale jeho životní inspirací byly básně Petra Bezruče. Literární zaměření Baruchova díla se projevilo i v tvorbě ex libris – knižních značek. Vytvořil jich téměř dvě stě a právě ex libris spolu s téměř čtyřmi desítkami novoročních přání výstavu uzavírají. Nejstarší je novoroční přání k roku 1927, a stejně jako mnohá pozdější jej doprovází rostlinný ornament. Zato vánoční pohlednice navržené ve 20. letech jsou figurální a zachycují jak samotného Ježíška, tak děti, které čas oslav jeho narození toužebně očekávají.

S dílem Jožky Barucha je možné se seznámit nejen na výstavě (do 19. února 2023), ale i prostřednictvím monografie, na níž se pod editorským vedením Baruchovy vnučky Johany Růžičkové podílelo osm renomovaných odborníků na jednotlivé obory výtvarné tvorby.

Kamila Valoušková, historik umění Muzea regionu Valašsko

„LeukoCity“od kapely GAIA.
FOTO, VIDEO: „LeukoCity“ od otrokovické kapely GAIA vás chytnou za srdce