Slavnostní akt byl zahájen oblíbenou Masarykovou písní Ach synku, synku. Interpretace se ujali žáci základní školy a následně přiblížili divákům historii sochy v Otrokovicích. Socha T. G. Masaryka byla v našem městě historicky umístěna před Základní školou Komenského. Kde se socha nachází, a zda vůbec existuje, ale není známo. S největší pravděpodobností byla zničena. Nyní se po desítkách let vrací Masarykova podobizna před základní školu, jež nese jeho jméno.

Ředitelka školy Marta Zakopalová před odhalením busty uvedla: „Je pro nás ctí, že můžeme pracovat a učit se ve škole, která nese jméno našeho prvního prezidenta. Jeho život a práce byly vždy spojeny s odpovědností, osobní statečností, vlastenectvím a důrazem na vzdělání.“

Zřizovatelem základní školy je město Otrokovice, které bustu financovalo. Otrokovickou radnici vyšla na bezmála 200 tisíc korun. Jedním z pozvaných hostů byl také zástupce místní radnice místostarosta Ondřej Wilczynski, který přiblížil Masarykovu osobnost a vyzval z obecenstva bývalého starostu Jaroslava Budka, který stál při zrodu myšlenky. Na nevyřčenou otázku „Proč se vrací Masarykova socha do Otrokovic?“ vysvětlil, že podnět přišel před lety ze strany občanů na pravidelném setkání zástupců města s veřejností. Této myšlenky se vedení města společně s ředitelkou ZŠ TGM ujalo a nyní se může naše město pochlubit bronzovou bustou, která bude důstojně připomínat osobnost prvního českého prezidenta.

Na slavnosti nechyběla ani autorka - výtvarnice Eva Vavrečková. Její tvorbu lze ocenit již z dřívější doby, kdy vytvořila bustu Věry Kramářové, která je umístěna před Gymnáziem Otrokovice. Eva Vavrečková poděkovala za příležitost vytvořit toto dílo a zároveň poděkovala všem lidem, kteří ji při tvorbě podporovali.

Po slavnostním odhalení busty žáci základní školy citovali úryvky z knihy TGM v Lánech. Pro důstojné ukončení události zazněla hymna České republiky.

V závěru odpoledne se část hostů a vedení otrokovické radnice přesunulo na nám. 3. května k pomníku, kde položili věnce a kytice a minutou ticha uctili památku obětí 1. světové války.

Romana Stehlíková