Z Betlémského náměstí naše kroky směřovali na Karlův most, kde si studenti prohlédli sochařskou a architektonickou výzdobu nejstaršího mostu v Praze. V pátečním dopoledni jsme navštívili ve Valdštejnské jízdárně soubornou výstavu děl Josefa Mánesa. Studenti se seznámili s životem a malířským dílem jednoho z našich největších realistických malířů 19. století. Vystaven byl i originál kalendářní desky, která byla původně umístněná na staroměstském orloji. Další navštívenou výstavou byla výstava BOHEMIA: Příběh fenoménu, 1950–2000 v nové Kunsthalle Praha. Poslední páteční výstavou byla v Galerii Rudolfinum prezentace mezinárodně uznávaných vizuálních umělců pod názvem Shifted Realities.

Jedlická exhibice Maxijedlíka v Uherském Hradišti.
2 litry pštrosího vejce za 19 sekund. Maxijedlík si v Hradišti vylepšil rekord

V pátečním večeru jsme se odebrali do honosného Stavovského divadla, kde jsme zhlédli divadelní představení Vassa Železnovová, kterou napsal klasik ruského realismu a socialistického realismu Maxim Gorkij.  Známí herci Zuzana Stivínová, Pavla Beretová, Šimon Krupa, Pavel Batěk a další předvedli strhující drama ruské rodiny čekající na smrt otce. Divadelní představení bylo hráno netradičním způsobem a mnohé upoutalo i svou vizuální složkou.

Ve višňovém sadu nad obcí Veselíčko.
Tajemné scenérie i atmosféra aneb Večer ve višňovém sadu nad Veselíčkem

V sobotu jsme navštívili Veletržní palác, kde má své výstavní prostory Národní galerie. Společně jsme si prohlédli dvě rozsáhlé výstavy. 1796–1918: Umění dlouhého století je rozsáhlá expozice českého a evropské moderního umění. Studenty do problematiky moderny úvodní přednáškou zasvětil Jiří Ročák a Miroslav Pinďák. Následně se studenti seznamovali s vrcholnými díly umělců od realismu až po kubismus a surrealismus. Druhou sobotní výstavou byla výstava pod názvem 1918–1938: První republika. Zde byly vystaveny práce převážně českých meziválečných umělců, tak jak se seskupili do jednotlivých výtvarných skupin a sdružení.

A v neděli jsme se rychlíkem Valašský expres vydali na rodné Valašsko.  Všichni byli plní výtvarných dojmů a uměleckých zážitků. Studentům se výtvarný zájezd do našeho hlavního města moc líbil a už se těší na další obdobné výlety za uměním.

Jiří Ročák, Gymnázium Valašské Klobouky