Ve středu 15. července se uskutečnila v prostorách výstavy přednáška autorů této expozice – Radima Vrly a Jana Štětiny, castelologů z Národního památkového ústavu. Zatímco R. Vrla se věnoval systematice hradních objektů – kde byly stavěny, z čeho se skládaly, jaké materiály se používaly při jejich výstavbě apod., Mgr. Štětina si vybral pět nejzajímavějších hradních objektů ve Zlínském kraji, které detailněji popsal a rozebral včetně jejich stavebního vývoje.

Jednalo se o hrady v Holešově, Kurovicích, Hulíně, Kroměříži a Kvasicích. Holešovský šternberský hrad byl jedním z nejmohutnějších a stavebně nejzajímavějších hradních objektů v našem kraji a je unikátní, že se doposud zachovaly jeho relativně velké zbytky, i když jsou skryty vesměs pod úrovní terénu či pod omítkou současného zámku.

Kurovice naopak patří mezi menší hradní objekty, unikátní je, že se zachovaly prakticky v netknuté podobě – goticko-renesanční hrad je dodnes možné navštívit a obdivovat (nejbližší prohlídka Kurovického hradu se uskuteční v rámci ukončení festivalu židovské kultury Ha-Makom Holešov v neděli 26. července dopoledne).

Karel Bartošek