Při „knižních lovech v internetovém prostředí“ bylo možné využít výrazných „cenových“ akcí, kterými se jednotlivá knihkupectví předháněla. Souběžně s tím se v našem knihovnickém regionu Napajedla poskytovatelé a IT pracovníci pustili do větší programové úpravy a ladění výpůjčního systému pro celý region (9 knihoven), což je při běžném knihovnickém provozu hodně obtížné.

Když pominulo období nejtěžší a začaly se objevovat první pozitivní zprávy z hlediska šíření koronavirové nemoci, bylo možné knihy za přísných hygienických pravidel vážným zájemcům po telefonické domluvě v obci přivést. Čtenáři v domácím prostředí mohou v rámci knihovnických služeb využívat e-výpůjček, na řadu přišly tedy výpůjčky e-knih. Daný čas byl výzvou pro další zdokonalování našich vlastních počítačových dovedností, doplňovaly se informace o životu v knihovně v této komplikované době na sociálních sítích.

27. duben byl termínem, kdy se mohly knihovny znovu otevřít. Situace v blízkém okolí, kdy se nemoc poprvé přiblížila na hranice obce, nedovolila otevřít halenkovickou knihovnu z důvodu bezpečí a zdraví našich obyvatel. Velký den „D“) pro nás bylo pondělí 11. května. Všechny knihy, publikace, zvukové dokumenty, prostory knihovny byly pečlivě ošetřeny. Knihovnice v roušce a rukavicích očekávala příchod návštěvníků. Zpočátku byli lidé velmi opatrní a využívali pro návštěvu knihovny telefonicky domluvených setkání. V současné době na konci května návštěvníků, i když stále s rouškami na tváři, přibývá a ostych opadává. Život se do knihovny vrací. Čtenářky i čtenáři, malí i velcí přichází s otevřenou náručí s viditelnou radostí, že se opět shledáváme, kterou násobí potěšení z nově vypůjčených knih.

Vrácené knihy dle pokynů Ministerstva zdravotnictví dezinfikujeme, odkládáme na dva dny do karantény, k tomu navíc jednou za týden celý prostor knihovny prochází procesem ozónování.

Postupné uvolňování pravidel pro společná setkání nám v knihovně snad brzy umožní uspořádat kromě čtenářských besed i pokračování našeho kurzu zpěvu country písniček. Se zpěvem jsme vloni na podzim nadšeně začali, zimu společně přečkali a na jaře kvůli karanténě zvuk kytary utichl. Doufáme, že v létě si u táboráku přece jen společně zazpíváme. Je třeba se nevzdávat. 

Pavlína Bieberlová, knihovna v Halenkovicích