Není proto divu, že i na Mistrovství Evropy WTKU 2023 a Dětský evropský pohár WTKU 2023 odjížděli do italského přímořského města Rimini zlínští karatisté s velkými očekáváními. Do Itálie na evropské mistrovství odjelo celkem sedm závodníků z kategorie dospělých a devatenáct dětí, které se účastnily dětského evropského šampionátu.

Hlavní trenér Akademie Robin Bařák na turnaji působil jako mezinárodní rozhodčí. Zlínští závodníci se mezi evropskou elitou neztratili a zaznamenali vynikající výsledky, z nichž největším byl evropský titul a zlatá medaile Eleny Hegmonové.

V pátek 6.10. se uskutečnilo mistrovství Evropy kategorií kadeti, mladší junioři, starší junioři a senioři. Jako první ze zlínských reprezentantů na sebe výrazně upozornila Eva Lysoňková v kategorii starší juniorky v disciplíně kata (sestava postojů, krytů, úderů a kopů), kdy se v těžké konkurenci těch nejlepších závodnic z celé Evropy probojovala až mezi čtyři nejlepší karatistky a obsadila krásné čtvrté místo. Evě bronzová medaile unikla jen velmi těsně, kdy zaostala pouze za soupeřkami z Polska, které v této disciplíně patří dlouhodobě k té nejužší světové špičce. Zlínská reprezentantka tak mohla být se svým výkonem maximálně spokojena.

Eva si však chuť na šampionátu spravila v týmové disciplíně enbu (secvičený boj dvou závodníků, který má přesně daná pravidla), kdy spolu s jedním z nejlepších zlínských karatistů Sašou Šindelem získali stříbrné medaile a titul vicemistrů Evropy.

V nejstarší kategorii žen se na tatami (žíněnka, na které probíhají soutěže tradičního karate) postavila dlouholetá trenérka Akademie karate Zlín Hana Juráňová a, jak je u ní dobrým zvykem, i ona předvedla moc pěkný výkon. V disciplíně kata sice na medaili nestačil, ale konečné čtvrté místo se v takto těžké konkurenci dá pokládat za krásný úspěch.

Druhou medaili do zlínské sbírky přidal reprezentační kumite tým (kumite je zápas dvou karatistů – v týmové variantě soutěž funguje tak, že zápasníci ze čtyřčlenných týmů nastupují proti sobě a po každém zápase se sčítají body, na konci vyhraje tým, který má bodů více. Skvělou vizitkou pro zlínské karate byla skutečnost, že český tým tvořili historicky poprvé závodníci z jednoho klubu, v tomto případě členové Akademie karate Zlín.

Byli to Daniel Veselý, Saša Šindel, Petr Janík a Milan Filip. Kluci se v nabité konkurenci rozhodně neztratili a po skončení soutěže si na krk se ctí pověsili bronzové medaile. Zlínský klub tak po prvním soutěžním dnu slavil dvě medaile z vrcholu letošní závodní sezony.

„Musím říct, že mě naši závodníci moc potěšili. Jako trenér, který sledoval celou jejich přípravu, ke které všichni přistoupili maximálně zodpovědně, hodnotím jejich výkon jednoznačně pozitivně. Všichni předvedli velmi pěkné karate a rozhodně na mezinárodním poli ostudu neudělali,“ hodnotil výkon svých svěřenců hlavní trenér Akademie Robin Bařák.

Následujícího dne se do akce vydali zlínské děti, kterých na mistrovství startovalo nejvíce z celé České republiky. I zde se karatistům ze Zlína medailově dařilo. Stříbrnou medaili mezi chlapci v disciplíně kata získal Štěpán Klimánek, který tak potvrdil pověst velkého talentu a příslibu do budoucna.

Největším úspěchem pro zlínskou výpravu byl ale jednoznačně výkon Eleny Hegmonové, která, taktéž v kata, svou kategorii zcela ovládla a po zásluze si pak na stupních vítězů poslechla českou národní hymnu a z Rimini odjela se zlatou medailí a velkým pohárem pro mistryni Evropy.

To však ale v jejím podání nebylo ani zdaleka všechno. Elena vystartovala ještě v kategorii enbu spolu s Pavlem Novosádem, kdy přemožitele v této disciplíně našli až v samotném finále a stali se vicemistry Evropy.

Hlavní trenér Akademie karate Zlín Robin Bařák měl pro své svěřence pouze slova chvály.

"Jsem rád, že i v evropské konkurenci se zlínští karatisté neztratili a potvrdili vysokou úroveň zlínského karate. Jako trenér jsem na ně hrdý, ale současně už nyní připravujeme ještě lepší přípravu, abychom obstáli i na dalších šampionátech," zhodnotil mistrovství Bařák.

Zlínští karatisté tak po návratu z Itálie nepolevují v tréninku a snaží se stále zlepšovat, aby i na příštích turnajích zaznamenávali podobně skvělé úspěchy jako letos v Rimini.

Autor: Milan Filip