Celá akce byla výborně připravena. Krajská hospodářská komora (dále KHK) zajistila dopravu žáků z Fryštáku do Zlína a zpět. Po baťovském areálu nás provázel pověřený pracovní KHK, který dbal o naši bezpečnost.

Ve firmách exkurze zahrnovala teoretickou a praktickou část. Žáci se nejdříve prostřednictvím prezentací seznámili s historií, výrobou a úspěšností dané společnosti. Podle vlajek zjišťovali, kde se vyváží jejich výrobky a z grafů četli hospodaření za uplynulá léta. Nechyběly informace o profesích, které mají v daném podniku uplatnění, požadavky na vzdělání a znalost cizích jazyků. Během diskuze se žáci nejčastěji zajímali o výši průměrného výdělku a o možnost práce v zahraničí. Praktická část zahrnovala komentovanou prohlídku provozů.

Během návštěvy největšího výrobce frézovacích nástrojů v ČR se žáci seznámili s výrobou fréz, obráběním kovů, broušením, programováním CNC soustruhů. Ve společnosti KONFORM viděli výrobu vstřikovacích forem na plasty a následnou výrobu plastových dílů pro automobilový a elektrotechnický průmysl.

Největším zážitkem byla návštěva kovárny. Žáci si oblékli reflexní vesty, nasadili ochranné přilby s brýlemi a do uší vložili ušní zátky. Takto zahaleni v ochranných prostředcích vstoupili do dílen vyhřátých výhněmi, vybavenými kovacími lisy a dalšími nejmodernějšími technologiemi. S nadšením sledovali plně automatizované linky, které vyráběly zápustkové výkovky z oceli pro různé průmyslové obory.

Součástí Technického jarmarku byla prezentace SPŠ polytechnické COP Zlín. Žáci získali informace o možnostech studia na této škole a obdrželi drobné propagační předměty vyrobené v dílná SPŠ polytechnické COP Zlín.

Celá akce se nám moc líbila, vůbec nám nevadily roušky, ani předkládání potvrzení o negativním výsledku antigenních testů. Děkujeme KHK Zlín a už se těšíme se na další setkání.

Miluše Šafářová, Základní škola Fryšták