V Riva del Garda se setkalo 19 souborů z různých koutů Evropy, z Polska, Irska, Srbska, Slovinska, Řecka, Německa, Finska, Dánska, Litvy, Lotyšska, a kromě Cantare ještě jeden zástupce z Česka, a to Pěvecké sdružení Martinů z Třince.

Festivalovou přehlídku tvořily dílčí koncerty, na nichž se prezentovalo tři až pět souborů. V zajímavém koncertním sále Auditorium S. Guiseppe se pak uskutečnil společný koncert, na němž zazněla vždy jedna píseň každého souboruv provedení a capella (bez doprovodu – pozn. aut.). Slavičínské Cantare zde zazpívalo spirituál Hem of Your Robe.

Hlavní myšlenkou a motivem pro konání festivalů MRF Musik Reisen Faszination je dát příležitost amatérským souborům vzájemně se potkat, navázat nová přátelství a kontakty a zažít pocit sounáležitosti s milovníky sborového zpěvu z jiných zemí i kultur. Obrovskou devizou festivalu je to, že se koná v turisticky velmi atraktivních lokalitách – u Gardského jezera, v Paříži, Barceloně, Římě, Benátkách a podobně.

Slavičínské Cantare opět vytvořilo atraktivní hudební program, v němž se střídaly lidové melodie, s tradičními sborovými skladbami a nechyběl ani populární filmový hit Shallow. Pestrost do programu přinesly také skvělé výkony sólistů. Cantare opět zaujalo a z Itálie si znovu přivezlo zlatý účastnický diplom.

„Cantare není jen společenství sborových zpěváků a výborných muzikantů, ale především skvělá parta do nepohody. Účast na zahraničním festivalu pro nás znamená jednak příležitost prezentovat své umění, ale také načerpat nové zážitky a zkušenost,“ uvedla krátce po návratu sbormistryně Anna Frajtová.

Nyní už sbor čeká tvrdá práce na vánočním programu, jenž bude uveden na koncertě za účasti orchestru v neděli 17. prosince 2023 v Sokolovně.

Jitka Pfeiferová