V krátkém projevu našel i paralelu s dneškem, kdy se potýkáme s koronavirovou krizí, která je často přirovnávána k válce. „Svoboda není samozřejmost a právě výročí osvobození nám pomáhá si tuto skutečnost připomenout a uvědomit,“ řekl starosta Chmela na slavičínském hřbitově.

Zúčastnění mohli také vidět novou terracovou desku na hrobě padlého rumunského vojáka, která byla vyměněna v souladu s památkovou hodnotou hrobu. Výměnu provedl minulý týden tým mladých restaurátorů, jež mají kořeny ve Slavičíně – Eva Jančeková a Jan Pawlas.

Osvobození Slavičína v roce 1945 si vyžádalo životy nejméně 12 rumunských vojáků, kteří padli v bojích okolo Slavičína, Hrádku, Rudimova a Lipové. Dalších pět místních obyvatel zahynulo těsně před koncem války při zbytečném bombardování 21. dubna. Všechny tyto oběti mají své pomníky na slavičínském hřbitově, kde se uskutečnila stěžejní část pietního aktu. Původní plán na větší oslavu za účasti rumunské ambasády, armády a dalších čestných hostů zhatil koronavirus. 

Město Slavičín