Procházka tradičními, ale i současnými řemesly, které neodmyslitelně patří k životu na Valašsku, to je hlavní téma dvoudenní akce pořádané NF Řemeslo pomáhá, MAS Vizovicko a Slušovicko a DK Vizovice.

Uskuteční se v Domě kultury Vizovice 17. března 2023 pro II. stupeň ZŠ a hned druhý den v sobotu 18. března pro širokou veřejnost. Cílem akce je představit nejen dětem, jak se zde žilo, bydlelo, jaké tradice se dochovaly a na co pomalu zapomínáme. Abychom si uvědomili, jakou roli mělo a má Valašsko v našem regionu, vytvořili organizátoři koncept od historie, konkrétně od středověku, po současnost. Cena vstupného je 50 korun a pořadatelé se na vás těší od 9:00 – 17:00 hodin.

„Koncem loňského roku se k nám dostala a velmi nás zaujala publikace o životě na Valašsku, kterou zpracovala pro školy MAS Vizovicko a Slušovicko, tak jsme je navštívili. Naprosto krásně doplňuje naše projektové dny, které děláme v rámci polytechnického vzdělávání ve školách na téma Mladí architekti, velcí stavitelé. Slovo dalo slovo a rozhodli jsme se, že společně vytvoříme koncept života na Valašsku pro všechny. Tak se pomalu začala rýsovat akce „Tradice, řemesla a život na Valašsku,“ svěřila na úvod Petra Benešová z Nadačního fondu Řemeslo pomáhá.

Trojice organizačních partnerů postupně přizvali ke spolupráci další odborníky, řemeslníky a lidové tvůrce. Na tomto základě se podařilo sestavit koncept akce rozdělný do tří sekcí. První z nich se bude jmenovat „Řemeslný středověk na Valašsku“ a představí ji Valašská garda.

Pestrý program

„Tato parta nadšenců přiveze hned dvě kovárny s kováři, kteří naučí děti kout hřebíky a skoby, tesaři předvedou, jak se dříve vyráběly okapy a trámy ze dřeva, dokonce si děti budou pod jejich vedením moci stáhnout pořízem kůru z kmene stromu. V textilní dílně si pak vyrobí středověké plyšáky,“ popisuje a jedním dechem zve na pestrý program Benešová.

Ve druhé sekci se seznámíte s tradiční řemeslnou výrobu zaměřenou na dekoraci domu a tradice Velikonoc. Uvidíte výrobu tradičního vizovického pečiva, dekorování „Valašských kraslic“, nebo si vytvoříte panenky z kukuřičného šustí. Pro každého, kdo bude mít chuť něco tvořit budou k dispozici také kreativní dílničky.

A v třetí sekci se návštěvníci plynule přesunou do hlavního sálu Domu kultury, kde na ně budou čekat další kreativní stanoviště. Dozvíte se, jak se lidé česali, oblékali, obouvali a jak to dělají dnes.

„Možná si vyzkoušíte spoustu dovedností, které jste nikdy nedělali. Současnost zastupují dovednosti jako práce se dřevem, ale nesmíme zapomenout ani na beton, který je nejen známý jako stavební materiál, ale dnes už čím dál více žije v povědomí jako materiál pro výrobu dekoračních předmětů zejména do zahrad,“ slibuje Benešová.

Pro zdatnější jsou připravena jako bonus dvě opravdu odborná stanoviště, kde si můžete postavit doslova za pár minut dům z opravdových cihel, položit střechu jako zruční tesaři. Cestou po této trase narazíte na drátenictví a stanoviště s „praktickým“ trezorem, který bude ukrývat nejedno překvapení, ale bude nutné splnit několik úkolů, abyste se k nim dostali, např. vlastnoručně smontovat vypínač. Když se vám to všechno povede, stačí se vyfotit ve fotokoutku a zaběhnout si pro certifikát Valašského mistra.

„Podpora řemesel a zachování tradic jsou témata, kterým se dlouhodobě věnujeme, a proto jsme rádi, že můžeme být součástí této akce. Aby to byla hlavně zábava, je pro děti připravena také tajenka, kterou by měly postupně po splnění aktivit vyplnit. Toto bude podmínkou pro získání certifikátu Valašského mistra. Na akci jsme přizvali všechny školy, které spadají do naší MAS a setkali jsme se s obrovským zájmem. Věříme, že se to nejen dětem, ale i pedagogům bude líbit. Školám jsme vyhradili celý pátek a máme pro ně také připravenu týmovou hru,“ svěřil se Pavel Elšík za MAS Vizovicko a Slušovicko.

Na všech stanovištích bude přítomen odborný personál - opravdoví mistři v oboru, zástupci učilišť a odborných škol jak pedagogové, tak studenti, učni, lidoví řemeslníci. Setkáte se s obory obuvník oděvník, stavař, kovář, dráteník, elektrikář, stolař, fotograf, lidový řemeslník a u každého se určitě něco dozvíte, ba co víc, i naučíte.

„Pro návštěvníky jsme připravili něco jako happening. Vytvoříme společnou tapiserii, strom botovník, pařez hřebíkovník a čeká nás také sčítání lidských chodidel. Co to všechno bude obnášet, to se nechejte překvapit, ale rozhodně nám s tím vším přijďte pomoci. Už se nám taková společná práce osvědčila na jiných našich akcích a bavilo to doslova všechny návštěvníky, proto v tom rádi pokračujeme,“ doplnila Benešová z NF Řemeslo pomáhá.

Autor: Petra Benešová, NF Řemeslo pomáhá

 

Datum konání: 17. 3. 2023 pro II. stupeň ZŠ a 18. 3. 2023 pro širokou veřejnost

Místo konání: Dům kultury Vizovice

Pořádající organizace: Nadační fond Řemeslo pomáhá, MAS Vizovicko a Slušovicko, o.p.s. a Dům kultury Vizovice

Vstupné na akci: 50 Kč osoba

Čas konání: od 9:00 – 17:00 hod