„Férovou snídani jsme v Doteku organizovali už potřetí. Společně s našimi klienty jsme ochutnali Fairtrade čokoládu, vyzkoušeli frgály z místního pekařství a pochutnali si na Rooibos čaji s vanilkou,“ řekla organizátorka vizovické snídaně Veronika Malinová z Dotek z.ú.

„Atmosféra byla skvělá. Čokoláda nám moc chutnala. Užili jsme si příjemné dopoledne,“ zhodnotila akci paní Jarmila. Férová snídaně je největší akcí na podporu fair trade v České republice.

„Účastníci Férové snídaně dávají symbolicky najevo, že se zajímají o původ zboží. Chtějí si společně pochutnat na exotických dobrotách a zároveň přispět k tomu, aby se pěstitelé mohli důstojně uživit a nebylo ničeno životní prostředí,“ říká koordinátor akce Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Fairtradové výrobky jsou stále dostupnější. V roce 2021 se u nás prodalo o téměř dvě třetiny více fairtradového kakaa oproti předchozímu roku. Nárůst zaznamenal i prodej fairtradové kávy: při přepočtu na šálky kávy vypil každý obyvatel ČR loni v průměru téměř 15 espress připravených z férové suroviny. Fairtradový příplatek za zboží prodané v ČR, tedy peníze navíc, které pěstitelé vynakládají na rozvoj komunit a zlepšení efektivity pěstování, vzrostl o více než o třetinu na 37 milionů Kč. 

Etická spotřeba má reálné pozitivní dopady, jak vysvětluje Stanislav Komínek: „Začátkem letošního roku jsem navštívil několik fairtradových družstev pěstitelů kávy v Kolumbii. Přímo od tamních lidí jsem slyšel nejen o problémech s nízkými výkupními cenami na burze nebo dopady klimatické změny, ale i pozitivní zapojení do systému Fairtrade. Díky fairtradovému příplatku mohou pěstitelé přecházet na ekologická hnojiva, chránit lesy, využívat nová technická vybavení nebo zlepšovat kvalitu svého bydlení,“ popisuje Stanislav Komínek.

Fairtrade jako jedna z etických certifikací má pro pěstitele i další přínosy: zakazuje dětskou práci, takže děti mohou chodit do školy a vzdělávat se, a zahrnuje i školení pěstitelů ke zvyšování efektivity pěstování a šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí.

Veronika Malinová 

Kabelkový veletrh ve Zlíně.
Kabelkový veletrh 2022 ve Zlíně pomůže dobrým věcem Naděje
Taneční festival.
Do Holešova se sjelo více než 400 tanečníků z celé Moravy. I ti ze Zlínska